Profesyonel dış cephe temizlik çalışması

Dış Cephe Cam Temizliğinde Kullanılan Malzemelerin Kalitesi

Binaların dış yüzeyleri de zamanla kirlenebilir ve deforme olabilir. Böyle durumlarda bina sahiplerinin mutlaka dış cephe cam temizliği hizmeti alması gereklidir. Bu hizmetlerin profesyonel firmalar tarafından verilmesi ise son derece önemli bir konudur. Dış cephe camların ve yüzeylerin temizlenmesinde profesyonel firmalar ile çalışmanın birçok önemli nedeni vardır. Bu nedenler ve avantajlar göz önünde bulundurulduğunda bina sahiplerinin çok kazançlı çıktığını görmek mümkündür.

Dış cephe cam temizleme işlemleri sırasında kullanılan yöntemler kadar kullanılan malzemelerin kalitesi de son derece önemlidir. Bu malzemelerin kalitesine gereken önemin verilmesi alınan hizmetin kalitesi ile doğru orantılıdır.

Dış Cephe Cam Temizliğinde Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

dis cephede cam temizligi 472x1024 - Dış Cephe Cam Temizliğinde Kullanılan Malzemelerin Kalitesi
Dış cephede cam temizliği

Dış cephe temizlik işlemlerinde kullanılan malzeme skalası son derece geniştir. Bu malzemelerin kullanımı sırasında her zaman en iyi olanların tercih edilmesi gereklidir. Bu hem firmalar açısından hem de müşteri açısından önemli bir detaydır. En çok kullanılan ve temizliğin kalitesini belirleyen malzemeler arasında; fiber bezler, çekçekler, fırçalar, fırça sapları, cam jiletleri ve kazıyıcılar gibi malzemeler bulunuyor.

Bu malzemelerin yanında kullanılan solüsyonlar da son derece önemlidir. Kaliteli solüsyonlar arasından seçilecek ürünler de temizliğin kalitesine etki etmektedir. Cam için uygun olan ürünler tercih edildiğinde camda pus ya da buğu gibi lekeler kalmayacaktır. Aynı zamanda bu ürünlerin yerinde ve zamanında kullanılması da son derece önemli detaylardır.

Dış Cephe Cam Temizliği Hizmetleri Hangi Binalar İçin Verilir?

Dış cephe cam temizliği hizmetleri günümüzde her binanın hizmet aldığı hizmetlerdir. Temizlik firmalarının yerine getirdiği bu hizmetlerde en önemli konu binaların durumudur. Günümüzde binaların dış yüzeyleri tamamen cam kaplama şekilde yapılıyor. Cam olması hem daha modern duruyor hem de gündüz saatlerinde güneş ışığından daha fazla yararlanma imkânı sunuyor. Bu da bina sahipleri açısından önemli bir avantaj sunuyor.

Günümüzde yeni yapılan hastane, üniversite binaları, büyük şirket binaları, çeşitli orta öğretim okulları, yüksek katlı iş hanları, avm binaları camlı dış kaplama ile estetik hale getirilmektedir. Bu binalar için de her zaman için dış cephe temizliği hizmeti gerekli hale gelmektedir. Dış cephe temizleme işlemleri sırasında hizmet verecek personeller bu temizlik hizmetini verirken detaylara önem göstermektedir.

Dış Cepheler Neden Temizlenmelidir?

Dış cephelerin temizlenmesi birçok nedene bağlanabilir. Genelde cam ile kaplanan yüzeyler sürekli olarak rüzgâr gibi doğa olaylarının taşımış olduğu toza ve toprağa maruz kalır. Alt katlarda bulunan camlar kadar üst katlarda bulunan camlar da bu tozlardan fazlası ile etkileniyorlar. Camlara yapışan tozlar yağmur suyu ile karşılaştığında camdan akmak yerine daha da çamur türünde lekeler haline dönüşürler. Bu durumda binaların eski, kirli ve bakımsız görünmesine neden olur.

Yalnızca eski ve bakımsız görünmesine neden olmaz aynı zamanda camlar yoğun kir nedeni ile gün ışığını içeriye yansıtmaz. Bu da binaların iç kısımlarının karanlık ve basık görünmesine neden olur. İnsanların huzurunu kaçırmakla kalmaz aynı zamanda bina içerisinde elektrik kullanarak aydınlatma ihtiyacı ortaya çıkar.

Dış Cephelerde Temizliği Yapacak Personeller

Dış cephe cam temizliğinde kullanılan malzemelerin kalitesi kadar bu temizlik hizmetini yerine getirecek olan personellerin kalitesi de son derece önemlidir. Personellerin iyi eğitim almış, sektörde deneyimli kişiler olması gereklidir. Bununla birlikte sertifikası olan ve SSK gibi güvenceleri olan personellerden hizmet alınması son derece önemlidir. Dış cephelerin temizlenmesinde profesyonellerden hizmet almak iş güvenliği açısından da ortaya çıkacak risklerin bertaraf edilmesinde son derece etkili bir durumdur.

Dış cephe temizliği sırasında iş güvenliği açısından firmalar üstlerine düşen görevleri yerine getirmek durumundadırlar. Aynı zamanda personeller de gerekli teknik güvenlik önlemlerini almalıdır. Güvenlik tedbirlerini almayan personeller hem kendi yaşamlarını riske atar hem de çevrede ki kişilerin zarar görmesine neden olabilirler. Özellikle vinç kullanımı sırasında operatörlük belgesi olan personellerden hizmet almak gereklidir.

Dış Cephe Cam Temizliğinde Fiyatlar

Dış cephe temizliği hizmeti alınacak firmaların fiyat politikaları farklı olabilir. Personel sayısı, bina boyutları ve yapılacak temizliğin detaylar fiyatlar üzerinde son derece etkilidir. Aynı zamanda bu hizmeti periyodik olarak almak istediğinizde de firmalar sizlere uygun bir hizmet paketi hazırlayabilirler.

Dış cephe temizliği Güntem

Kimler Dış Cephe Cam Temizliğinden Yararlanabilir?

Binaların artık dış kısımlarında yoğunlukla kullanılan camlar kişilerin dış cephe cam temizliği hizmetini almasını gerekli hale getiriyor. Son derece güzel bir görünümü olan camlı binaların estetik duruşu yanında çeşitli dezavantajları da vardır. Bu dezavantajlar arasında camların kirlenmesi en büyük sorunlardan biridir. Dış cephe cam temizliği de bu nedenle son derece gerekli olan durumlar arasında bulunuyor. Dış cepheler yaz aylarında esen rüzgârın taşıdığı toz ile kaplanır. Bu tozlar bahar ve kış aylarında düşen yağmurlarla daha da kirlenir. Su ile birleşen tozlar cam üzerinde çamursu bir leke bırakır ve bu lekeler zamanında temizlenmediğinde dış yüzeylerin daha da kötü görünmesine neden olur.

Dış Cephelerin Temizlenmesinin Gerekliliği

yüksek bina temizligi - Kimler Dış Cephe Cam Temizliğinden Yararlanabilir?
Yüksek bina temizliği

Dış cephelerin temizlenmesi son derece önemli bir konudur. Bu temizleme işlemi sırasında mutlaka detaylara önem verilmesi gerekiyor. Sürekli olarak cam ve metal yüzeyler üzerinde biriken tozlar ve çamurlar binaların eski görünmesine neden olduğu gibi aynı zamanda camlı olan ofislerde ciddi anlamda ışık kaybı da meydana gelir. Mekânların karanlık görünmesine neden olan bu kirli camlar ofis içerisinde enerji bakımından önemli masrafların ortaya çıkmasına neden olur. Bununla birlikte bazı binaların dış kısımlarında çeşitli reklam ve tanıtım çalışmaları yapılıyor. Firmaların reklam, logo ya da çeşitli firma isimleri bu dış cephelere işleniyor. Ancak dış cepheler sürekli kirlendiğinden bir çalışmalardan da istenilen randıman alınamıyor. Böyle durumlarda da dış cephe temizliği şart durumlar arasında yer alıyor.

Dış Cephe Temizliği Hangi Binalara Verilir?

Dış cephelerin temizlik işlemi için bina ayrımı çok fazla gözetilmemektedir. Hemen her bina için bu hizmetlerden yararlanmak mümkündür. Bunun yanında bu hizmetlerden daha çok yeni nesil binalar fayda görmektedir. Dış cephe temizlik işlemi bu binalar için neredeyse vazgeçilmez hizmetlerden biridir. AVM binaları, hastane binaları, büyük şirket ve holding binaları, üniversiteler, fabrikalar, iş hanları ve daha büyük yüksek katlı bina türleri bu hizmetlerden yararlanmaktadır.

Bu binaların yanında aynı zamanda dış kısmında kullanılan malzeme farkına göre de hizmet alımı gerçekleştirilmektedir. Bina ister komple cam kaplama olsun isterse belirli aralıklarla klasik cam modelleri kullanılsın bu hizmet son derece gereklidir. Ancak aynı zamanda prefabrik ve metal yüzeylerin yoğunlukta olduğu binalar için de bu temizlik hizmetleri en iyi şekilde verilmektedir.

Dış Cepheler İçin Temizlik Personeli Seçimi

Dış cephe temizliği almak isteyen bina sahipleri ya da yöneticileri temizlik hizmetini verecek personeli seçerken titizlik göstermesi gereklidir. Bu hizmetlerin standartların üzerinde verilebilmesi için mutlaka profesyonel kişiler tarafından verilmesi gerekiyor. Her türlü hizmet alımı bakımından personellerin muhakkak profesyonel olması ve gerekli sertifikalara sahip olması gerekiyor. Standartların üzerinde eğitim alan bu personeller klasik temizlik işlerinden ziyade yüksek alan temizlikleri için eğitilmektedirler.

Temizlik personelleri aldıkları eğitimler sonrasında işlerine çeşitli sertifikalar edinirler. Bu sertifikası olmayan personellerin dış cephe cam temizliği çalışmalarında ya da yüzey temizliğinde çalıştırılması mümkün değildir. Bu hem bina sahiplerinin hem de firma sahiplerinin dikkat etmesi gereken konular arasındadır.

Temizlik Hizmetlerinde En İyi Firmalar

Temizlik hizmeti alınacağı zaman bu hizmetin iç mi dış mı olacağına önceden karar verilmesi ve bu bilginin aynı zamanda temizlik firmaları ile konuşulması gerekiyor. Binaların dış yüzeylerinin temizlenmesi için mutlaka firmaların bu alanda özel eğitim almış tecrübeli personellerini yönlendirmesi gereklidir. Binaların dış yüzeyi için temizlik hizmeti verecek olan personellerin mutlaka sigortalı olmasına da özen gösterilmelidir. Bu alanda gerekli özeni gösteren firmalar sektörün en kurumsal ve özenli firmaları olarak bilinmektedir. Temizlik hizmetleri bakımından standartlar son derece yüksektir. Bu bakımdan binaların ömrünün uzaması açısından dış cephe temizliği almak büyük bir önem göstermektedir.

Temizlik Hizmetlerinde Dış Cephe Camları

Temizlik her zaman zorlayıcı olsa da iç mekânların temizliği kişileri çok fazla yormuyor. Aynı zamanda herhangi bir hayati risk de ortaya çıkarmıyor. Ancak büyük binaların dış cephelerinin temizlenmesi son derece zor olduğu gibi bu temizliği bina sahiplerinin ya da yöneticilerinin yapması da mümkün değildir. İş güvenliği açısından bu hizmetlerin yerine getirilmesinde birçok prosedür vardır. Bu nedenle de bu hizmetler için bu prosedürleri yerine getirecek kişilerden hizmetler alınır.

Bina dış cephe temizliği

Dış Cephe Temizliği Yaptırmanın Binaya Zararı Var Mı?

Binaların dış yüzeyleri günümüzde birçok farklı malzeme ile kaplama yapılabiliyor. Son derece güzel dış cepheye sahip olan bu binaların belirli periyotlarla temizlenmesi de gerekiyor. Ancak temizleme konusunda işin içine her zaman profesyonel firmalar giriyor. Dış cephe cam temizliği hizmetinde profesyonel firmalar her zaman deneyimli çalışanlarla bu hizmeti vermek durumundadırlar. Bina için gerekli olan bu temizlik hizmeti binaya zarar vermediği gibi binanın ömrünün uzamasında da son derece etkilidir. Standartları yüksek bir temizlik hizmeti almak isterseniz bu firmalar ile iletişime geçilebilir. Ancak dış cephe temizliği konusunda hizmet alınacak firmaların çok uzun bir araştırma sonrasında seçilmesi gereklidir.

Dış Cephe Temizliğinin Binaya Etkileri

Dış cephe temizlik işlemlerinde en iyi firmalardan hizmet almak birçok bakımdan önemlidir. Bu firmaların temizlik personelleri dış cephe konusunda yeterli donanıma sahip olmak zorundadır. Gerek ekipman gerekse tecrübe dış cephelerin temizlenmesinde hayatı bir önem taşımaktadır. Personellerin eğitim almadan yüksekte çalışmaya başlaması hem kendisi hem de çevrede bulunanlar açısından önemli bir risk ortaya çıkarmaktadır. Dış cephe temizlik hizmetleri alacak kişilerin üzerinde özenle durması gereken konular arasında bu firmaların kullandığı yöntemler de yer alıyor. Temizlik görevlileri kullandıkları yöntemleri binaları dış yüzeylerinde kullanılan yönteme göre tercih etmek durumundadırlar. Çünkü herhangi bir çizilme, kırılma ya da deformasyona neden olmak istemezler.

dis cephe temizligi yapilmis bina - Dış Cephe Temizliği Yaptırmanın Binaya Zararı Var Mı?
Dış cephe temizliği yapılmış bina

Dış Cephe Temizliğinde Bina Açısından Avantajlar

Dış cephe temizliği işleminde bina açısından ciddi avantajlar vardır. Bu avantajlar sayesinde kişiler son derece uzun ömürlü bir binaya sahip olma şansı elde ediyorlar. Binaların belirli periyotlarla temizlenmesi sayesinde binalar daha hoş bir görünüm kazanmakla kalmayacak aynı zamanda bu binaların kullanım ömrü de artacaktır. Mevsim şartları nedeniyle toz yapışan ve bu tozların zamanla çamur haline dönüşmesi dış yüzeylerde zamanla kalıcı lekeler oluşturacaktır. Bu kirler ahşap yüzeyleri aşındırırken metal ve cam yüzeylerin parlaklığını ve estetik duruşunu kaybetmesine neden olacaktır. Bu nedenle de dış cephe temizliği her zaman ciddiye alınması gereken bir hizmettir.

Dış Cephe Temizliğinde Önerilen Temizlik Yöntemleri

Dış cephe temizliklerinde önerilen birçok farklı yöntemden bahsedilmektedir. Bu yöntemler standartların çok ötesinde profesyonellik gerektiren yöntemler olarak açıklanabilir. Çünkü gerekli eğitimleri alınmadan temizlik esnasında bu yöntemleri kullanmak ciddi manada risk doğurabilmektedir. Dış cephe temizliği sırasında en çok kullanılan yöntemlerden birisi hiç kuşkusuz halat yöntemidir. Bu yöntem sayesinde çalışanlar kolayca dış cepheyi temizleme imkânı buluyorlar. Bu yöntem dışında sepetli yöntem de dış cephe temizliklerinde kullanılan yöntemler oluyor. Standartları yüksek bir temizleme işlemi için vinç kullanımı da en sık karşılaşılan yöntemler arasındadır. Ancak bu yöntem için operatörlük belgesinin bulunması gereklidir. Kısacası her yöntem dış cephe temizliği açısından önemli ve pratik yöntemlerdir.

Dış Cephe Temizliğinde Profesyonel Çalışanlar

Binaların dış yüzeylerinin iyi şekilde temizlenebilmesi için bu işi en iyi şekilde yapan kişilerden destek almak gerekiyor. Bu hizmeti veren kişiler sektörde tamamen deneyimli kişilerdir. Yükseklik korkusu olmayan, alkol almayan ve dahası herhangi bir psikolojik sorunu bulunmayan kişilerden hizmetler alınmaktadır. Dış cephe temizliklerinde her ne olursa olsun işini iyi bilen firmalardan ve personellerden destek almak gerekiyor. Bu temizlik işlemleri sırasında kişiler son derece yüksek standartlarda hizmet alabilme imkânı buluyor. Binaların dış yüzeyindeki kaplama türüne en uygun seçilen solüsyon çeşitleri ile kaliteli bir temizlik hizmeti alınabilmektedir.

profesyonel dis cephe temizlik calismasi - Dış Cephe Temizliği Yaptırmanın Binaya Zararı Var Mı?
Profesyonel dış cephe temizlik çalışması

Dış Cephe Temizliğinde Beklentiniz Yüksek Olsun

Dış cephe temizliklerinde her zaman yüksek beklentiler ile hareket etmelisiniz. Çünkü bu temizlik işlemi sık sık yapılan işlemler değildir. Ayda, iki ayda, altı ayda ya da yılda bir defa alınan hizmetlerdir. Firmaların ya da bina sahiplerinin bina imajı açısından bu hizmetlerin alım periyotları farklılık gösterebiliyor. Bu farklılıklar bazen binanın boyutlarından bazen de çeşitli nedenlerle ortaya çıkabiliyor. Dış cephe temizliği yapılırken her türlü detayın incelikle düşünülüyor olması da ayrı bir hizmet özelliğidir. Camlar ve metaller için farklı temizleme solüsyonları tercih ediliyor ve bunun yanında bu malzemelerin mutlaka çevre dostu olmasına özellikle dikkat ediliyor. Dış cephe temizliği sayesinde parlayan binalar ortaya çıkarılmaktadır.

Dış cephe temizlik işi yaptıracağınız bir firmayı seçerken mutlaka yüksek standartlara sahip olmasına özen göstermelisiniz. Firmaların her türlü sertifika ve izin belgesinin önceden incelenmesi son derece önemli bir durumdur. Çalışanların gerekli eğitimlerden geçmiş olması ve her türlü durumda bu hizmeti profesyonel seviyede verebilecek kapasitede olması gereklidir. Bu hizmetleri verecek kişilerin öncelikle dış cephe temizlik yöntemlerini bilmesi gereklidir. Bu yöntemler arasında vinç kullanımı en yaygın olan yöntemdir. Vinç yöntemi ile dış cephe temizleyecek olan personellerin operatörlük belgesinin de bulunması gereklidir.

Vinç yöntemi dışında da çeşitli yöntemler mevcuttur. Bunlar halat ile sarkma ve sepet yöntemidir. Halat ve sepet yöntemleri de pratik yöntemlerdir. Ancak her halükarda kişilerin bu hizmetleri verebilecek yetkinliğe olması gerekiyor. Kaliteli bir temizlik hizmeti almak için sertifikalı, tecrübeli ve her türlü sosyal güvencesi olan personellerden hizmet alınması gereklidir. Firmalar hem çalıştırdıkları personellerin hayatlarından hem de işin kalitesinden sorumludurlar. Dış cepheler temizlenmeden önce mutlaka temizlik planlamasının detaylı şekilde yapılması gereklidir. Bir planlama yapıldığında binalar uzun bir süre aynı şekilde temizlik gereksinimi hissetmeyecektir.

Temizlik Firmalarından Dış Cephe Hizmetini Nasıl Alabilirsiniz?

Dış cephe temizleme firmalarından hizmet almak için öncelikle iyi bir firmaya karar vermeniz gerekiyor. Firmaların verdiği hizmetlerden yararlanmak için mutlaka firmaların temizlik referanslarını incelemeyi ihmal etmeyin.

Firmalar ile temizlik için anlaşmadan önce mutlaka bina hakkında detaylı bilgiler vermeye gayret gösterin. Bu şekilde iyi bir planlama yapılır ve binalarınız için daha iyi bir temizlik imkânı sunuluyor. Aynı zamanda binanın boyutlarına uygun olarak ne kadar kişi çalıştırılması gerektiğine de karar verilmiş olur. Binaların dış yüzeylerinin cam, metal ya da prefabrik olduğu konusunda da hizmet alacağınız firmaya bilgi vermeniz gereklidir. Kısacası dış cephe temizliği almadan önce her detaya önceden değinmek daha iyi bir hizmet almanız için önemlidir.

Dış cephe temizlik hizmeti alacaksanız fiyatlar konusunda da bilgi sahibi olmaya özen gösterin. Ulaşılabilir fiyatlarla verilen bu hizmetler her bina için farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle fiyatlar ve hizmet detayları hakkında bilgi edinmek önemlidir.

Dış Cephe Cam Temizliği

Dış Cephe Cam Temizliği Ne Zaman Yapılmalı?

Günümüzde birçok binanın dış yüzeyi farklı mimari teknikler kullanılarak yapılmaktadır. Dış kaplama olarak cam türü malzemelerin kullanılması bu binaların daha modern ve estetik görünmesini sağlıyor. Ancak bu malzemeler beraberinde ciddi anlamda temizlik hizmeti gereksinimi de ortaya çıkarıyor. Dış cephe cam temizliği hizmetleri konusunda profesyonel davranan kişilerden ve firmalardan destek almak gerekiyor.

Binaların dış yüzeylerinin temizlenmesinin birçok nedeni vardır. Bu nedenler tek tek sıralandığında aslında bu hizmetin kaçınılmaz hizmetlerden biri olduğunu anlamak zor değildir. Dış cephe cam temizliği hizmetlerinden yararlanmak için alanında profesyonel olduğunu bildiğiniz bir firma tercih etmeniz gereklidir.

Dış Cephe Temizlik Hizmeti Kimler Tarafından Verilir?

Büyük ve camlı binalarda temizlik işlemi yapılırken mutlaka kişilerin profesyonel olmasına özen gösterilmelidir. Profesyonel olmayanlar temizlik sırasında ciddi anlamda risk altında kalabilirler. Temizlik firmaları da böyle durumlarda firmalar hem eğitimli hem de sertifikalı çalışanlarını çalıştırmak durumundadırlar. Firmaların iş güvenliğine önem vermesi profesyonel temizlik çalışanları ile çalışmasını mecbur kılmaktadır.

Standartları yüksek olan bir temizlik işlemi için firmalar her zaman en iyi personellerle çalışmak ve en iyi temizleme ürünlerini kullanmak durumundadırlar. Bu şekilde hem dış yüzeyler çizilmeden temizlenir hem de uzun bir süre tozdan arındırılmış olur. Dış cephe temizliği işlemini kişiler kendi başlarına yapmak yerine firmalardan destek almak durumundadırlar.

Dış Cephe Temizliği Neden Gereklidir?

Son dönemde mimaride önemli gelişmelerin yaşanması ve son derece güzel binaların yapılması bina sahiplerinin temizlik hizmeti almasını da gerekli hale getirmektedir. Son derece güzel binalar yapılırken mevsim şartları nedeni ile bu binaların güzelliğini yitirmesi bir şehrin de kötü görünmesine neden olmaktadır. Bu nedenle de belirli periyotlarda temizlik hizmetlerinden yararlanmak gereklidir.

dis cephe temizligi - Dış Cephe Cam Temizliği Ne Zaman Yapılmalı?
Dış Cephe Temizliği

Temizlik hizmeti aynı zamanda dış yüzeylerde kalıcı lekelerin oluşmaması için de geçerli olan bir konudur. Standartları yüksek olan bir temizlik hizmeti sayesinde binalar hem daha yeni görünür hem de çevreden insanların daha çok dikkatini çeker. Güzel bir bina sahibi olabilmek için mutlaka bu binaların yılın belli dönemlerinde temizletilmesi gerekmektedir.

Dış Cephede Hangi Temizlik Uygulamaları Yapılır?

Dış cephelerde meydana gelen kirlerin temizlenmesi için farklı uygulamalar yapılır. Bu uygulamalar arasında öncelikle toz almak sayılabilir. Toz alma işlemi ile kaba tozlar alınır ve bu toz grubu temizlendikten sonra cam yüzey ıslatılarak kalan kirlerin yumuşatılması sağlanır. Sonrasında çeşitli fırçalar ve bezler ile köpürtme işlemi yapılır.

Köpürtme işlemi sırasında cam ve metal yüzeylere en uygun olan solüsyonlar kullanılır. Puslandırmayan ve leke bırakmayan yüzey temizleyicileri ile camlar gerekli şekilde temizlendikten sonra köpüklerin ve suyun tamamen çekilebilmesi için çekçekler kullanılır. Çekçekler yardımı ile yüzeyde ki tüm su ve köpük aşağı çekilir. Böylece su lekeleri de cam ve metaller üzerinde kalmamış olur.

Dış Cephe Temizliğinde Hangi Periyotlar Tercih Edilir?

Dış cephe temizlik işleminde genelde periyodik bir düzen takip edilmektedir. Düzensiz şekilde yapılan temizliklerden genelde çok fazla fayda görmek mümkün olmuyor. Bu hizmetin verilebilmesi için anlaştığınız firmadan iki ayda bir dış cephe temizlik hizmeti isteyebilirsiniz. Standartları yüksek olan bu hizmetlerde bina sahipleri kendilerini son derece rahat hissedebiliyorlar. Bu süreç esnasında çalışanlar bina içerisindeki hiçbir çalışmaya engel olmuyor ve sessiz şekilde tüm temizlik işlemini gün içerisinde tamamlıyorlar.

dis cephe temizlik calismasi - Dış Cephe Cam Temizliği Ne Zaman Yapılmalı?
Dış Cephe Temizlik Çalışması

Her bahar ayında da bu temizlik işleminden faydalanmanız mümkün olmaktadır. Etkili bir temizlik işlemi için kıştan çıkarken ve yaz sonunda dış cepheleri temizleterek uzun bir süre aydınlık ve ferah bir binaya sahip olabilirsiniz.

Dış Cephe Temizliğinde Profesyonel Hizmetler

Dış cephelerin iyi bir şekilde temizlenebilmesi için mutlaka kaliteli hizmet almak gerekiyor. Bu hizmetlerin standartlarının yüksek olması sayesinde tozlar ve kirler çamur haline dönüşmeden dış yüzeylerden hızlıca temizleniyor. Bununla birlikte camlar ve metaller daha iyi parlarken aynı zamanda bu binaların ömrü de uzamış oluyor.

Temizlik işleminde alanında en iyi personellerden destek almak ve bu hizmetleri periyodik düzende talep etmek çok önemlidir. Camların çok fazla kirlenmesine izin vermeden temizlik hizmeti almak son derece önemlidir. Her zaman ışıldayan bir binaya sahip olabilirsiniz.

Dış Cephe Temizlik

Hızlı ve Güvenilir Dış Cephe Temizliği

Mevsim şartları karşısında sürekli olarak binaların kirlenmesi temizlik hizmeti almayı zorunlu hale getiren durumlar arasındadır. Genelde binaların iç kısımlarının temizliğine önem veren kişiler dış kısımlarda biriken toz ve kirin binanın görünümünü olumsuz yönde etkilediğinden habersiz olabiliyorlar. Ancak binaların dış kısımları içerilerden daha fazla kirlenir, bu da bina ömrünü olumsuz yönde etkiler. Dış cephe temizlik firmaları da bu alanda profesyonel bir hizmet vermeye özen gösterirler. Dış cephe temizliği konusunda profesyonel olarak hizmet veren bu firmalar en ufak detaylara dahi dikkat etmek durumundadırlar. Standartları yüksek bir temizleme işlemi ile binalarınızın ömrünü kolayca uzatabilir ve dışarıdan daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Dış Cephe Temizliğinde Profesyonel Hizmet

Son yıllarda mimari alanda önemli gelişmeler yaşandı ve artık birçok farklı bina modeli ile karşılaşılır oldu. Bu binaların hem görünüm olarak hem de kullanım olarak insanları cezp etmesinin yanında çok farklı ihtiyaçlar da ortaya çıktı. Bu ihtiyaçlardan birisi de dış cephe temizliği gereksinimleridir. Binaların dış yüzeylerinin cam ile kaplı olması ya da prefabrik yapı malzemesi ile tasarlanmış olması bu hizmetlerden yararlanmayı zorunlu hale getirmektedir. Dış cephe temizliği hizmetleri de bu doğrultuda profesyonel firmalar tarafından verilmektedir.

Binaların dış yüzeylerinin sorunsuz bir şekilde temizlenebilmesi için kişilerin büyük bir titizlik göstermesi gerekiyor. Gerek kullanılan solüsyonlar gerekse diğer ekipmanlar temizlik işlemi için uygun olmalıdır. Aksi halde yüzeylerin çizilmesi, puslu kalması ya da tam olarak temizlenememesi gibi durumlar ile karşılaşılmaktadır.

WhatsApp Image 2019 12 30 at 14.24.034 - Hızlı ve Güvenilir Dış Cephe Temizliği
Dış Cephe Temizliği

Dış Cephelerin Temizlenmesinde Güvenilir Firmalar

Dış cephe cam temizliği firmaları her bakımdan sizlere sorunsuz hizmet verebilirler. Ancak burada firmaların sahip olduğu tecrübe, kaliteli solüsyonlar, deneyimli çalışanlar büyük bir titizlik gerektiriyor. Detaylı bir temizlik için kişilerin en çok üzerinde durması gereken konulardan birisi de firmaların referanslarıdır. Nerelere hizmet verdikleri, müşteri yelpazelerinin genişliği gibi konularda mutlaka firmalar hakkında ön bilgi edinmek gereklidir.

Dış cephe temizliği işlemi firmalar açısından profesyonellik isteyen bir iştir. İç mekânlarda yapılan temizlik işlemlerinde çok fazla hayati risk meydana gelmiyor olsa da dış cephe konusunda kişilerin mutlaka titiz davranması gerekiyor.

Güvenilir ve Sorunsuz Dış Cephe Temizliği

Dış mekân temizliği yapacak olan firmalar iş güvenliği konusuna yeteri kadar önem vermek durumundadır. Yeterli önemin verilmediği ve her türlü özenin gösterilmediği dış cephe temizliklerinde yalnızca hizmeti verenlerin değil bina çevresinde olanların da hayati risk altına girilmesine neden olunur. Böyle durumlarla karşılaşmamak için de mutlaka iş güvenliği standartlarına uygun şekilde hizmet verilmesine özen gösterilmelidir.

Dış cephe temizliklerinde çalışacak personellerin temini ve seçimi de büyük bir titizlik gerektiriyor. Mutlaka personellerin uyuşturucu, alkol gibi zararlı alışkanlıklarının olmaması gereklidir. Bununla birlikte dış cephe temizliği konusunda yeteri kadar eğitim almış olmasına da dikkat edilmesi gerekiyor. Dış kısımlarda bulunan camların silinmesi için personellerin farklı teknikleri bilmesi gereklidir. Aynı zamanda eğer dış cephe temizliği sırasında vinç kullanılması gerekiyor ise çalışanların operatörlük belgesini de almış olması gereklidir.

Dış Cephe Temizliğinde Hangi Konulara Önem Verilmelidir?

Dış cephe temizliği sırasında öncelikle bu işin amatör kişiler tarafından yapılmayacağının bilinmesi gereklidir. Bu hizmetler için alanında usta olan firmalar ve çalışanlar tercih edilmelidir. Bununla birlikte firmaların profesyonelliğine de önem vermek gereklidir. Dış cephe cam temizliği işlerinde özen gösterilen konular arasında kullanılan teknikler de son derece önemlidir. Binanın büyüklük durumuna göre aynı anda mutlaka birden fazla kişiden de hizmet alınmasına özen gösterilmesi gerekiyor.

WhatsApp Image 2019 12 30 at 14.18.381 - Hızlı ve Güvenilir Dış Cephe Temizliği
Dış Cephe Cam Temizliği

Kısacası dış cephe temizliği konusuna hizmet alınması gerektiğinde hem profesyonel hem de kurumsal firmaların tercih edilmesi büyük bir önem taşıyor. Ekipler halinde çalışacak kişilerin işinde yetkinleşmiş kişiler olmasına da ayrıca önem verilmelidir. Hizmet standartları ne kadar yüksek ise bir firmadan o kadar iyi hizmet alacağınızın bilgisine sahip olmalısınız.

Dış Cephe Temizlik Fiyatları

Dış cephe temizlik fiyatları da kişilerin büyük önem vermesi gereken bir konudur. Bu fiyatlar sabit değildir. Kaç personel çalışacak, ne kadar büyüklükte bir bina temizlenecek, hangi solüsyonlar ve yöntemler kullanılacak önceden konuşulması ve buna göre bir fiyat belirlenmesi büyük önem taşıyor.

Dış Cephe Temizlik Çalışmaları

Dış Cephe Cam Temizliğinde Kullanılan Ekipmanların Önemi

Günlük hayatımızda gerek iş yeri gerekse de evlerin dış cepheleri en çok kirlenen bölgelerdir. Buralar fazla kirlenmeleri ile beraber temizlemeleri şahsi olarak yapılması çok zordur. Bundan dolayı uzman ve yeterli bilgi birikimine sahip gerekli ekipmanları kullanabilen şahıs veya şirketlerden yardım almak gerekir.

Bina dış cepheleri çok yüksek olmalarından dolayı farklı ekipmanlara ihtiyaç duyularak temizliği yapılmaktadır. Bina dış cepheleri binanın güzel görünmesini sağlayan şık ve dekorasyonu tamamlayan bölümüdür. Bundan dolayı dış cephenin temiz olması binaları daha lüks ve daha çekici hale getirecekler. Bina dış cepheleri günümüzde farklı ihtiyaçlara göre yapılmaktadır.

Birinci öncelik ısı yalıtımı ve modern bir görünüm elde etmek için yapılmaktadır. Kompozit, metal, cam kaplama, doğal taş, polimer, seramik, sandviç panel ve daha birçok malzeme kullanılarak binaların dış cepheleri kaplanmaktadır.

Bina Dış Cephelerinin Kirlenmesine Neden Olan Faktörler

bina dis cephe temizliği - Dış Cephe Cam Temizliğinde Kullanılan Ekipmanların Önemi
Bina Dış Cephe Temizliği

Bina dış cepheleri egzoz dumanı, Yağmur, kar, kömür isi, havada bulunan tozlar, baca dumanları, fren tozları ve daha birçok nedenden dolayı kirlenmektedir. Oluşan bu kirler belli aralıklarla temizlenmediği zaman dış cephenin kireçlenmesine, küflenmesine ve yapısının bozulmasına neden olur. Yüksek ücretler ödenerek yapılan dış cepheler belli bir süre sonra fonksiyonlarını icra edemezler. Bütün bu nedenlerden dolayı dış cephe temizliği yapacak olan firmaların doğru tercih edilmesi gerekir. Alanında uzman olan şahıs veya firmalar dış cephenin yapıldı malzemeye, bina yüksekliğine, konuşan kirin cinsine göre ön fizibilite çalışması yaptıktan sonra kullanılacak olan temizlik malzemesine temizlik yöntemine karar vermektedir.

Dış cephe cam temizliği kesinlikle uzmanlık gerektiren ve iş güvenliği kurallarına göre yapılması gereken bir uygulamadır. Dış cephe temizliği yapılan binalar her zaman ilk günkü gibi yeni ve temiz göreceklerdir. Camlı dış cepheler ofis, iş yeri veya evlerde kirli bir görünüme sahip olduğunda buraya kullanan insanların ruh ve fizik sağlığı açısından olumsuz etki yapacaktır.

Dış Cephe Temizliğinde Kullanılan Temizlik Ürünleri

Öncelikle dış cephe cam temizliği yapılırken buraların doğal görünümüne zarar vermeyen ve üzerinde bulunan kir ve tozları ortadan kaldıracak ürünler kullanılmalıdır. Yüzey temizliği için kullanılan özel kimyasallar sökücü ve çözücü maddeler, camsil, mikrofiber bez, pelüş fırça gibi ürünler kullanılmalıdır. Kesinlikle kullanılacak kimyasalların yapacağı etkiler hesaplandıktan sonra kullanılması gerekir. Alanında uzman ve deneyimli kişiler dış cephe malzemesine göre bu ürünleri belirlemektedirler. Dış cephe temizliği yaparken iş sağlığı ve iş güvenliği kurallarına uyulması zorunludur.

Aksi halde telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkar. Dış cephe cam temizliği ne yapacak olan kişiler gerekli ve yeterli bilgi birikimine sahip olduklarına dair ilgili kurumlardan almış oldukları belgelere sahip olmalılar. Dış cephe temizlik işlemi basite indirgenecek bir konu değildir.

Dış Cephe Temizliğinde Kullanılan Yöntemler

Dış cephe cam temizliği basınçlı su kullanılarak, farklı etkilere sahip kimyasallar kullanılarak ve yumuşak temizleme olmak üzere farklı yöntemler kullanılmaktadır. Yüksek basınç altında suyun püskürtülmesi ile dış cephe üzerinde bulunan ağır kirlerin çıkarılmasında kullanılan etkili bir yöntemdir. Yüksek basınçlı suyla çıkamayacak derecede kirlenmiş olan cam yüzeyler öncesinde kimyasal uygulaması yapıldıktan sonra basınçlı su püskürtülerek temizliği yapıldığında daha etkili sonuçlar ortaya çıkacaktır. Bu temizlik yöntemi kullanıldıktan sonra mikro fiber bez kullanılarak kurulama işlemi yapılmadığında cam yüzeylerde leke veya kireçlenme meydana gelebilmektedir. Yumuşak temizleme yönteminde ise yumuşak kıllara sahip fırçalar kullanarak ovalama işleminden sonra durulama işlemine tabi tutarak yapılan temizlik yöntemidir.

Özellikle cam yüzeylere sahip dış cepheler uzun süreler temizlenmediği zaman oluşan kirler çok zor işlemler sonucunda çıkmaktadır. Bundan dolayı düzenli aralıklarla dış cephe cam temizliği yapılmalı uygun kimyasallar kullanılarak parlatma ve cilalama işlemlerine tabi tutulmalıdır. Bu işlemler vinç, platform, endüstriyel dağcı ekipmanları kullanılarak yapılmaktadır.

Dış Cephe Temizlik İşi

Dış Cephe Cam Temizliğinde İş Güvenliğinin Önemi

Kullanılan mekânların temizliği hem sağlık açısından hem de psikolojik olarak çok önemlidir. Temizlik binaların iç alanlarında yapıldığı gibi dış cephelerinde de yapılır. Dış cephe temizlik yapılan alanlar daha çok boydan boya yapılan cam yapılarda kullanılır. Cam yapılar ise iş yeri olarak kullanıldığı için bu alanların temizliği çalışanların sağlığı ve kullanılan iş yerlerinin prestiji açısından son derece önemlidir.

Modern yapıların olduğu cam dış cepheler binalara estetik bir görüntü katarlar. Dış cephe temizliği alanında tecrübeli kişilerin kullanacağı uygun malzeme ve ekipman parçaları ile yapılması gerekir. Özellikle çok katlı yüksek binaların cam alanları temizlenirken çalışanların iş güvenliği her şeyden önce gelir. Bu sebeple tüm önleler en iyi şekilde alınmalıdır.

Dış Cephede Kir Nasıl Oluşur

dis cephede temizlik - Dış Cephe Cam Temizliğinde İş Güvenliğinin Önemi
Dış Cephenin Temizliği

Dış cephesi tamamen cam olan yapılar kısa sürede kirlenebilir. Çünkü cam yapılar yağmur sularından tozdan ve dumandan kısa sürede etkilenerek leke toplayabilirler. Ayrıca yol kenarlarında yer alan yapılar ise geçen arabaların kaldırdıkları tozlardan ve egzoz dumanından kısa sürede kirlenebilir. Bu şekilde kirlenen cam yapıların zaman zaman ayrıntılı temizliğe ihtiyacı bulunur. Yaptığımız dış cephe temizlik işi sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Çünkü metrelerce yüksekte temizlik yapmak kimilerine oldukça korkunç gelebilir. Bu nedenle bu zor işi yapan firmalar kullandıkları ekipman ve ürünleri ile temizliklerini pratik bir şekilde yaparlar.

Güvenlik Önlemleri

Dış cephe cam temizliğinde en önemli konuların başında insan sağlığı ve hayat gelir. Yaşam standartları gereği günümüzde yapılan binaların ve plazaların dış cephe denilen kısımları tamamen camdan yapılıyor. Mimarisi ile hoş bir görüntü ortaya çıkaran ve göz kamaştıran bu yapıların dış yüzeyleri kirlenebilir. Bu konuda alanında yetkili firmalardan yardım almak gerekir. Çünkü çok katlı bu binaların dış temizliği oldukça zor ve tehlikeli olabiliyor.

Yapılan küçük bir hata insan hayatına mal olabilir. Böyle olumsuz durumlarla karşılaşmak istemeyen firmaların çoğu bu konuda bilinçli davranıyor. Tehlike içeren dış cephe cam temizliği işinde çalışan kişilerin bu konuda tecrübeli olmaları ve dağcılık kulüpleri tarafından verilen sertifikalarının olması gerekir. Ayrıca yapılan temizlikler sırasında kimi temizlik şirketleri iş güvenliği uzmanı da bulunduruyor. Çünkü insan hayatı değerlidir ve tüm tedbirler başarılı bir şekilde alınmalıdır. Güvenlik önlemleri sırasında kullanılan sepetli ve teleskopik vinçler yardımıyla yapılan temizlikler daha sağlıklıdır. Dış cephe temizliği profesyonel olmayı gerektirir. Temizlik yapılacak bina ve plazaların olduğu alanlarda da güvenlik önlemleri alınmalıdır. Yoldan geçen kişilerin üzerine herhangi bir şey düşmemesi ve alanın mümkünse boş olması gerekir.

Dış cephe temizlik konusunda iyi bir firmadan kaliteli destek alınması yaşanacak iş kazalarını en alt seviyelere indirir. Çünkü alanında başarılı ve yetkili tüm firmaların çalışanları iyi eğitim almış ve sertifikası olan kişilerdir. Bu kişiler yapmış oldukları temizlikler sırasında kesinlikle emniyet kemeri takmak zorundalar.

Kaliteli Dış Cephe Temizliği

Göz alıcı temizlik bir dış cephe temizliği yaptırmak isteyen kişilerin öncelikle alanında profesyonel bir firma seçimi yapası gerekir. Tercih edilen firmaların temizlik sırasında kullanacağı yöntemlerde çok önemlidir. Şirketlerin kullandıkları yöntemleri kadar iş sağlığı ve almış oldukları iş güvenlik önlemleri de çok önelidir.

Çünkü istenmeyen kazalar meydana gelebilir ve kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple insan sağlığı öneli bir husustur. İyi temizlik yapan firmaların fiyatları ne olursa olsun kesinlikle tercih edilebilir. Çünkü ortaya kaliteli ve göz alıcı bir temizlik çıkacaktır. Bu durum binaların görselliğini ve pürüzsüz parlaklığını arttıracaktır.

Temizlenen Dış Cephe Camı

Dış Cephe Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dış cephe cam temizliği sağlık açısından çok önemli olduğu gibi görsel açıdan da çok önemlidir. Günümüzde yapılan binaların birçoğu cam yapılarla kaplanmaya başlamıştır. Bu durum modern hayatın getirdiği yeniliklerden biridir. Cam malzemesi kullanılan dış cephe yüzeyler tüm olumsuz hava koşullarına maruz kaldıkları için belli aralıklarla temizlenmesi gerekir.

Aksi halde camlar üzerinde kireçlenme ve oksitlenme meydana gelir. Yapılan dış cephe temizlik işlerinde alanında profesyonel temizlik şirketlerinden destek almak gerekir. Çünkü kolay gibi gözükse de dış cephe temizliği son derece güç bir iştir. Ayrıca gelen tecrübeli kişiler kullanacakları malzemeler ile başarılı bir temizlik sunarlar. Böylece insan sağlığı korunduğu gibi temiz yaşam alanları meydana gelir.

Dış Cephe Temizliği Nasıl Yapılır

Binaların, iş yerlerinin ve plazaların dış cepheleri daha şık ve estetik durması açısından cam yapı malzemesi kullanılarak yapılır. Fakat bu alanlar yağmur, çamur, kar, toz, güneş ve duman gibi hava koşullarına açık olduklarından kısa sürede kirlenme özelliğine sahipler. Bu nedenle yılın belli dönemlerinde bu alanların temizlenmesi gerekir.

dis cephede temizlik calismasi - Dış Cephe Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Dış Cephede Temizlik Çalışması

Temizlik için gelen kişiler kullandıkları yöntem ve araçlarla bu işi kolayca yapıyorlar. Cam olan dış cephe binalar çok yüksek katlı yapılar olduğundan daha çok vinç tarzı araçlar kullanılarak temizlenmeye çalışılır. Bazen de binanın üst katından aşağıya sarkıtılan temizlik çalışanları camları özenli bir şekilde temizlemeye başlarlar.

Temizlik Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir

Dış cephe cam temizliği işine başlamadan önce kullanılacak yöntem belirlenmelidir. Kimi zaman bu yöntem dağcı yöntem olabildiği gibi sepetli, teleskopik denilen vinç türlerinden de yardım alınabiliyor. Temizlik öncesinde binanın yüksekliğine uygun kullanılacak temizlik malzemesi ve aparatları belirlenir. Dış cephe alanlarının cam olması bu alanlarda yapılan temizlik çalışmalarının titiz bir çaba ile yapılmasını gerektirir. Kimi zaman temizlik işlemleri bir günde biterken bazen de yapılan temizlikler iki gün sürebiliyor. Cam yapılar çabuk toz alıp kirlendiklerinden dolayı sık sık temizletmek gerekir.

Temizlik yapacak firmaların temizlik için doğru bir günü tercih etmeleri gerekir. Özellikle hava koşulları temizliğe elverişi olmalıdır. Ayrıca dış cephe temizliğinin hafta sonu yapılması daha sağlıklı olacaktır. Binaların etrafında daha kolay iş güvenliği alınır.

Alanında Uzman Firma Seçimi

Dış cephe cam temizliği yaptırarak isteyen kişilerin bu konuda iyi bir gözlem araştırma yapması gerekir. Çünkü dış cephe temizliği oldukça zor bir iştir. Özellikle bu alanlar cam olunca temizlik daha da zorlaşır. Araştırmalar sırasında temizlik şirketlerinden fiyat almak ve kullanacağı malzemeler hakkında bilgi almak gerekir. Çünkü kimi zaman kullanılan malzemeler asitli olduklarından camın özelliğine zarar vererek korozyona neden olabilirler. Temizlik yapacak şirketlerin muhakkak yeterlilik belgelerinin olması gerekir.

Kullanılacak vinç veya benzeri ürünlerin ve çalışacak personeller hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Çalışacak personellerin iş kazalarına karşı belgelerinin olmasına dikkat etmek gerekir. Her ne kadar bu durum temizlik şirketlerinin sorumluluğunda olsa da böyle iş kazaları temizlik yaptıracak kişilerinde başını ağrıtabilir.

Dış Cephe Temizlik Fiyatları

İş yerleri ve iş hanlarının çoğu dış cephelerinde kullandıkları cam yapıları 3 ayda bir temizleme ihtiyacı duyarlar. Bu nedenle temizlik şirketlerinden destek almaları gerekecektir. Bu alanlar komple cam olduğundan dolayı profesyonelce temizlenmesi gerekir. Temizlik şirketleri fiyatlarını metre kare üzerinden hesap yaparak fiyat belirlerler. Ayrıca temizlik sırasında kullanılan vinç veya asansör tarzı ürünlerin fiyatları da ekstra olarak belirlenir. Dış cephe temizlik binanın ölçüleri olan yüksekliği ve genişliği eşliğinde belirlenir.

Temizliği Yapılan Bir Dış Cephe

Dış Cephe Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

Modern hayatın insan yaşamına kattığı birçok yenilik ve kolaylık bulunuyor. Çünkü her geçen gün yeni cihazlar ve donanımlı ürünler hayatımıza giriyor. Bu ürünler kullanılmaya başlamasıyla işler daha pratik bir şekilde ilerliyor. Bu gelişmelerden biri de dış cephe cam temizliği ile ilgilidir. Mimari anlayışın değişmesi ve beraberinde getirdiği yeniliklerle modern bir şekilde inşa edilen binaların dış yüzeyleri camlarla kaplanmaya başladı.

İçeriden bakınca her taraf net bir şekilde görülürken dışarıdan bakanlar ise kesinlikle içeride yaşananları görmezler.  Çünkü genellikle tek yönlü filmler camlar üzerinde kullanılır. Binaların dış kısımları ya tamamen camlarla kaplanmaya başladı ya da büyük boyutlarda camlar kullanılmaya başladı.

Cam Temizliğin Aşamaları

Dış cephe temizlik yaptırmak isteyen kişiler öncelikle temizlik yapacak firmanın seçimini yapar. Ardından firma çalışanları alanın özelliklerini tespit etmeye çalışırlar ve kullanılacak yöntemi belirlemeye çalışırlar. Alanda kullanılan yapı malzemesine uygun temizlik ürünlerinin seçimi ile cephe cam temizliği başlar. Temizlik sırasında kaliteli kimyasal ürünler ile camlar üzerinde yer alan tüm kir, pas ve toz başarılı bir şekilde alınır. Dış cephe temizliği genelde dış alanları tamamen camlarla kaplı olan plaza, bina ve iş yeri türü yapılarda kullanılır. Bu temizlik işlemleri yılda en az iki defa yapılarak ortaya hoş bir görüntü çıkması sağlanır. Ayrıca dış cephe temizliği sağlık anlamında da çok önemlidir.

Güvenli Firma Seçimi

Dış cephe temizlik konusunda asıl önemli konu alanında başarılı ve yetkin bir firma seçimi olacaktır. Bu konuda yapılacak tercih ile kaliteli ve verimli bir temizlik ortaya çıkacaktır. Dış cephe temizlik uzaktan bakıldığında pek çok insan için kolay gelebilir. Fakat tam tersi oldukça zor ve tehlikeli bir hizmettir. Metrelerce yüksekte bulunan kişilerin yapacakları bu temizlik işleri profesyonellik ister. Temizlik yapacak kişilerin bu konuda tecrübeli olması ve kendi sağlıkları açısından tüm güvenlik önlemlerini almış olmaları gerekecektir.

dis cephe temizlik calismalari - Dış Cephe Cam Temizliği Nasıl Yapılır?
Dış Cephe Temizlik Çalışmaları

Ayrıca temizlik şirketi seçimi yaparken sertifikalı firmalar tercih edilmelidir. Çünkü bu konuda bilinçli olmaları ve iş güvenliği alanında kesinlikle dikkatli davranmaları ve gerekirse temizlik sırasında iş güvenliği uzmanı bulundurmaları gerekir. Temizlik yapacak firmaların kullanacağı temizlik ürünlerin binaların dış yüzeylerine zarar vermeyecek türden olması gerekir. Kesinlikle kullanılacak temizlik bezlerinin mikro fiber ve antibakteriyel ürünler olması tercih edilmelidir. Böylece hijyenik ve kalıcı bir temizlik yapılmış olur.

Dış Cephe Temizliğine Neden İhtiyaç Duyulur?

Dış alanlar sürekli korunmasız olduklarından dolayı dışarıda oluşan toz ve dumanı kısa sürede üzerlerine çekerler. Toz ve kirlenen alanlarda zamanla mikrop ve bakteri oluşmaya başlar. Özellikle iş yerleri ve plazalarda oturan ve çalışan kişiler bu görüntüden rahatsız olmanın yanında onların sağlığı da tehdit edilir duruma gelir. Bu nedenle en az yılda iki defa dış cephe cam temizliği yapılmak zorundadır. Temiz binalar temiz şehirler anlamına gelir. Yaşam alanlarının temiz olması insanların daha verimli çalışmasını sağlayacaktır.

Temizlik Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Çok katlı yüksek binalar, lüks plazalar ve iş yerleri, oteller gibi pek çok firma dış cephe alanlarının görsel açıdan şık durması için cam yapı malzemesi tercih ederler. Bu alanların belli aralıkla temizlenmesi gerekir. Bu konuda ise profesyonel bir şirketle anlaşmak gerekir. Temizlik şirketleri zorlu alanların temizlik işlerinde kullanacakları araçlar ve malzemelerin niteliğine göre bir fiyat tespiti yaparlar. Ayrıca şirketler fiyat konusunda temizlenecek alanın metre karesine göre bir fiyat tespitinde bulunurlar. Çıkan fiyatta anlaşan kişiler temizliğe başlarlar.

Dış Cephe Temizlik Çalışması

Dış Cephe Cam Temizliği Hangi Aralıklarla Yapılmalı?

Günümüzde yapılan yeni binaların çoğunun dış cephesinde cam denilen yapı malzemesi kullanılır. Bu yapılar daha çok iş yeri, plaza ve iş hanı amacı ile kullanılır. Boydan boya kullanılan camların belli periyotlarla temizlenmesi gerekir. Çünkü binaların iç temizliği kadar dış cephe temizlik durumları da çok önemlidir.

Cam yapılar hem içeriden hem de dışarıdan temizlenerek temiz bir görüntü meydana gelir. İçeride oturanların sağlığı ve dışarıyı rahat görmeleri açısından detaylı temizliklerin yapılması gerekir. Dış cephe denilen alanlar ise özel temizlik şirketlerinden alınan yardımlar ile temizlenmeye çalışılır. Çünkü bu şirketler yapılan temizlikler sırasında kullandıkları özel ekipman malzemeler ile pratik ve kolay bir şekilde temizliklerini tamamlarlar.

Dış Cephe Camları Neden Temizlenir?

dis cephe cam temizligi calismasi - Dış Cephe Cam Temizliği Hangi Aralıklarla Yapılmalı?
Dış Cephe Cam Temizliği Çalışması

Dış cephe camlar sürekli dışarıda yaşanan olumsuz hava koşullarından etkilendiklerinden dolayı çabuk kirlenme özelliğine sahipler. Tüm olumsuz hava koşulları doğrudan dış alanları etkiler. Kar, yağmur, çamur, egzoz dumanı ve toz gibi çevresel faktörler büyük yapılı camlı alanların üzerinde toz ve kir oluşumuna neden olur. Bu oluşan görüntünün belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Aksi halde ortaya kötü bir görüntü çıkmanın yanında çok uzaktan bile bakılınca bu yüksek ve lüks camlı alanların kirli gözükmesi oldukça olumsuz bir durumdur. Dış alanların camlı yapılmasının nedeni ortaya modern bir görüntü çıkmasını sağlamaktır. Bu sebeple bu alanların göz alıcı ve dış cephe cam temizliği yapılmış olması gerekir.

Camlar Hangi Aralıklarla Temizlenmelidir?

Dış cephe cam yapılarda görüntü kirliliği oluşumunu engellemek için periyodik aralıklar şirketlerden alınan yardımlar sonucu temizlik yapılır. Cam gibi hassas alanlar çabuk toz kapladıklarından dolayı bu alanların yılın belli dönemlerinde temizlenmesi gerekir. Yüksek ve lüks plazaların temizliğinde alanında yetkili firmalardan destek alınır.

Çünkü bu yapılar oldukça yüksektir ve temizlik bu yüksek alanlarda yapılır. Temizliği yapacak kişilerin bu konuda tecrübeli ve sertifikalı olmaları gerekir. Dış cephe temizliği en az yılda iki defa yapılmalıdır. Bu durum ortaya hoş ve temiz bir görünüm çıkarmasının yanında dışarıdan bakan kişiler içinde pırıl pırıl bir görüntü meydana gelir.

Temizlik Sırasında Kullanılan Yöntemler

Dış cephe temizlik işlemlerinde genellikle vinç türü araçlar kullanılır. Bu vinç türü araçlar içerisinde ise daha çok sepetli vinç ve teleskopik vinç kullanılır. Dış cephe alanları çok yüksek binaların dış alanlarının camlarla kaplanması sonucu ve bu camların kirlenmesi, leke tutması sonucu yapılan temizlik işlemleridir. Bazı temizlik firmaları temizlik sırasında vinç denilen ağır iş makinelerinden destek alır. Bu makineler rahat bir şekilde sağa sola hareket ettirildiğinden üzerine çıkan kişiler işlerini kolayca yaparlar. Vinçler üzerine çıkan kişiler emniyet kemeri takmak zorundalar.

Çünkü bazen istenmeyen iş kazaları ile karşılaşılabilir. Bazı temizlik şirketleri ise kullanılacak yöntemler arasında dağcılık yöntemlerini tercih ediyorlar. Bu sisteme göre temizlik yapacak personeller binanın üst katından aşağıya halatlar yardımı ile indirilmeye çalışılırlar. Böylece tüm dış alanlar silinmeye çalışılır.

Temizlik Sırasında Kullanılan Temizlik Ürünleri

Temizlik sırasında kullanılan malzemelerin kaliteli olması ve kullanılacak alanlara zarar vermeyecek nitelikte olmalıdır. Dış cephe alanlarında kullanılan yapı malzemesi farklılık gösterdiğinden dolayı bu alanlarda kullanılacak temizlik ürünlerin yapı malzemesinin özelliğine göre seçilmesi gerekir. Temizlik ürünleri içerisinde yer alan kimyasalların yapılara zarar vermeyecek özellikte olması gerekir.

Ayrıca bazen kullanılan temizlik ürünleri camlar üzerinde korozyon oluşumuna neden olarak ortaya kötü bir görüntü çıkmasına neden olabilirler. Doğru malzeme seçimi ile binaların dış yüzeyleri oldukça temiz görünür.