Dış cephe temizlikleri

Dış Cephe Temizliğinde Alınan Güvenlik Önlemleri

Temizlik süreci hem iş yerlerinde hem de evlerde insanların en büyük problemleri arasında yer alıyor. Bu temizlik işlemleri sırasında başarılı bir sonuç alabilmek ve temizliğin istenilen kalitede olmasını sağlamak için alanında profesyonel firmalardan yararlanmak gereklidir. Her türlü temizlik işlemi için kaliteli bir hizmet almak büyük önem taşıyor. Bununla birlikte dış cephe cam temizliği konusunda bu konuya daha da büyük bir hassasiyet göstermekte gerekiyor.

dis cephe temizligi guvenlik e1593545874749 - Dış Cephe Temizliğinde Alınan Güvenlik Önlemleri
Dış cephe temizliğinde güvenlik önlemleri

Yeni nesil olarak tasarlanan dış kısmı cam kaplama olan binaların temizlenmesinde profesyonel kişilerle çalışmak son derece önemlidir. Bununla birlikte bu hizmetler verilirken kişilerin mutlaka güvenlik önlemlerinin alınmasına da dikkat etmeleri gerekir.

Dış Cephe Temizliğinde Güvenliğin Önemi

Dış cephe temizlik işlemlerinde kişilerin en çok dikkat etmesi gereken konular arasında güvenlik ilk sırada gelmesi gereklidir. Yüksek katlı binaların en tepesinden sarkarak ya da çeşitli iskeleler üzerinden verilen bu hizmetlerde insanlar büyük bir hayati risk taşımaktadır. Bu güvenlik önlemleri yalnızca çalışanlar tarafından alınması gereken önlemler değildir.

Bina sahipleri, şirketlerin yönetimleri ve çalışanların ortak çalışmaları sonucunda alınması gereken önlemlerdir. Temizlik personelleri bu konudaki yasak ve uyarılara uygun hareket etmesi gerekir. Temizlik firması yönetimlerinin çalışanların hayatını riske atmamak adına gerekli ekipman ve teçhizatı eksiksiz temin etmeli ve bina sahiplerinin de bina ve çevresinde olabilecek herhangi bir riski ortadan kaldırması gerekir.

Bina hakkındaki eksikleri ya da binanın kusurlu olan taraflarını temizlik personellerine detaylı olarak bildirmekle yükümlüdürler. Kısacası dış cephe temizlikleri yalnızca çalışanların sorumluluğunda değildir. Her açıdan dikkat edilmesi gereken konular içermektedir.

Dış Cephe Temizliğinde Profesyonel Davranışlar

Dış cephe temizlik işleminde mutlaka profesyonel hareket edilmesi gereklidir. Çalışanların temizlik işlemine başlamadan önce bir iş planı ortaya çıkarması ve bu iş planına göre hareket etmesi gerekiyor. Aksi halde kişiler son derece riskli durumlarla karşılaşabilir. Hatta ölümlü kazalara sebebiyet verebilirler.

Binaların dış yüzeylerini temizlerken hangi yöntemin kullanılacağı güvenlik açısından son derece önemlidir. Bazen sarkıtma yöntemi ile temizlik yapılırken bazen iskele yöntemi kullanılır. Her yöntem kendi içinde avantajları olan yöntemlerdir. Farklı açılardan değerlendirildiğinde bu sistemlerin en rahat kullanılabilecek olanının tercih edilmesi gerekiyor.

Güvenlik açısından profesyonellik gerektiren konulardan birisi de temizlikten önce mutlaka planlama yapılması gerekiyor. Planlama yapılmadan temizlik işlemine başlanması son derece risklidir. Temizliğe hangi cepheden başlanması ve hangi yöntemin kullanılması gerektiğine karar verilmelidir.

Dış Cephe Temizliğinde Hangi Önlemler Alınıyor?

Dış cephe temizliği işlemi için alınması gereken birtakım önlemler vardır. Bu önlemler şu şekilde sıralanabilir:

  • İş kazalarının yaşanmaması ya da bu kazaların en aza indirilebilmesi için yüksekte çalışacak kişilerin öncelikle bu iş için uygun olmadığına karar verilmelidir. Kalp, tansiyon ya da şeker hastası olanların kesinlikle dış cephe temizliklerinde görevlendirilmemesine dikkat edilmelidir.
  • Temizlik görevlilerinin madde bağımlısı olmamasına da gereken önem verilmelidir.
  • Yüksekte olacak personellerin yükseklik korkusu olmaması ve yüksekte çalışma eğitimlerini almış olmasına dikkat edilmelidir.
  • Bu temizlik personellerinin mutlaka sigortalı olmasına özen gösterilmelidir.
  • Emniyet kemeri ve bareti olmadan bu kişilerin çalışmasına izin verilmemeli, tüm güvenlik tedbirlerinin alındığından emin olunmalıdır.

Dış cephe temizliği işlemleri sırasında eğer vinç kullanılacak ise mutlaka personelin vinç operatörlük belgesinin olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda vinçlerin belirli aralıklarla bakımlarının yapıldığından da emin olunmalıdır. Halat ile ya da asma sepet ile temizlik yapılacak ise temizlik halatlarının sağlamlığı önceden kontrol edilmelidir. Halatlar eski ise ya da paslanmış ise mutlaka bunların değiştirilmesi gerekir.

Dış Cephede Temizlik Yapmanın Riskleri Var Mıdır?

Günümüzde neredeyse her mesleğin kendine göre riskleri vardır. Bu risklerin önceden ön görülebilmesi ve gerekli önlemlerin alınması ise kişilerin üzerindeki en önemli vazifelerden biridir. Özellikle temizlik sektöründe iş güvenliğine verilen önem son derece büyüktür. Binaların temizlenmesi için görevlendirilen kişilerin her türlü önlemi önceden alması ve risk durumlarını en aza indirmesi gerekir. Temizlik personellerinin her işlemi titizlikle yerine getirmesi ve bunu yaparken de hayatını çeşitli risklerin altına sokmaması önemlidir. Temizlik sektöründe dış cephe cam temizliği işlemi yapılacak ise mutlaka iş güvenliğine önem verilmeli ve bu alandaki yasal zorunlulukları dikkate almak gereklidir.