Dış Cephe Temizlik İşçisi

Dış Cephe Cam Temizliğinde Firma Seçimi

Son yıllarda inşa edilen binaların tasarımları hem çok estetik bir duruşa sahip hem de oldukça modern yapılardır. Bu yapıların dış yüzey kaplamaları da yeni nesil malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Dış yüzeylerin günümüzde farklı şekilde tasarlanıyor olması bu binaların dış cephe temizlik hizmetinden yararlanmayı da beraberinde getiriyor. Klasik binalarda dış cephelerin temizlenmesi problemi yaşanmazken özellikle camla kaplı olan binaların belirli aralıklarla temizlenmesi son derece önemlidir.

dis cephe cam temizligi - Dış Cephe Cam Temizliğinde Firma Seçimi
Dış cephe cam temizliği

Dış cephe temizlik işlemlerinin son derece yüksek standartlarda yapılıyor olması binalar açısından son derece büyük bir avantajdır. Bu temizlik hizmetleri aynı zamanda profesyonel firmalar ve çalışanlar tarafından da verilen hizmetler olduğundan güvenle alınabilecek düzeydedir.

Dış Cephe Temizlik Firması Nasıl Seçilir?

Dış cephe temizliği yapacak firma seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar vardır. Bu unsurlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Firmalar sektörde deneyimli olmalıdır.
  • Personellerinin iyi eğitim almış olması gereklidir.
  • Firma dış cephe temizliği konusunda yeterli yetkinliğe ulaşabilmiş olmalıdır.
  • Sertifikalarının olmasına özen gösterilmelidir.
  • Büyük binalar için kalabalık ekipler ile hizmet sunabilmelidir.
  • Ulaşılabilir fiyatlardan hizmet vermelidir.

Bunların yanında temizlik için gerekli olan tüm ekipmanlara sahip bir firma olmalıdır. Ekipman ve donanım konusunda gösterdiği titizliği solüsyon seçiminde de göstermesi gereklidir. Dış cephe cam temizliği firmaları her bakımdan gereksinimlere yanıt verebilecek kapasitede olmalıdır.

Dış Cephe Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

Firma seçiminde karar verildiğinde firmaların bu hizmetleri ne şekilde verdiğini de bilmek gereklidir. Hangi teknikleri kullandıklarını, ne tür solüsyonlar tercih ettiklerini bilmenizde fayda var. Cam için kullanılacak solüsyonların pus, leke ya da tüy gibi izler bırakmaması son derece önemlidir. Aynı zamanda kalıcı lekelerin yok edilmesinde de dikkat edilmesi gereklidir.

dis cephe cam temizlik - Dış Cephe Cam Temizliğinde Firma Seçimi
Dış Cephe Cam Temizlik

Dış cephe cam temizliği hizmeti alacak kişilerin her bakımdan titiz olmasında fayda vardır. Bu hizmetler sırasında vinç yöntemi, halat ya da sepet yöntemi tercih edilmektedir. Aynı zamanda vinç yöntemi bakımından dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda bu vinci kullanacak olan operatörlerin mutlaka gerekli izin belgesine sahip olmasıdır.

Dış cephe cam temizliği yapılırken önce cam üzerinde biriken toz ve çamurun kaba pisli alınır. Daha sonra su ile yumuşatma işlemi yapılır. Camda ki sertleşen lekelerin fazlası alındıktan sonra köpük yapan solüsyonlar uygulanır. Bu solüsyonlar cama yayılır ve daha sonra çek çek ile çektirilir. Daha sonra gerekli olursa temiz su ile de üzerinden geçilerek fiber bez ile temizleme işlemi yapılır. Kullanılan yöntemler hem personelin inisiyatifindedir hem de camın durumuna göre değişebilen bir durumdur.

Dış Cephe Cam Temizlemede Firmaların Fiyatları

Dış cephe cam temizleme işleminde firmaların sunduğu fiyatlar farklılık gösterebiliyor. Bu fiyatlar firmadan firmaya değişebildiği gibi temizliğin yapılacağı alana göre de değişmektedir. Binaların yüksekliği, cam miktarı, genişliği gibi unsurlar firmaların sizlere vereceği fiyat tekliflerini bir hayli etkileyen bir durumdur.  Aynı zamanda ekiplerde çalışacak kişi sayısı ve işin bitirilme süresi de fiyatlar üzerinde önemli etkilere sahip olacaktır. Fiyatları değerlendirirken ne kadar kısa sürede hizmet almak istediğinizi de önceden belirtmeniz gereklidir.

Dış Cephe Cam Temizleme Firmasının Özellikleri

Bir dış cephe cam temizleme firmasının özellikleri firma seçiminde büyük bir önem taşımaktadır. Çalışacağınız firmanın her şeyden önemlisi tecrübeli ve yeterli sayıda personeli olmalıdır. Yalnızca bununla da kalmayıp personellerinin her eğitimi almış olmasına dikkat edilmelidir. Firmalar kurumsal dış cephe temizlik hizmeti vermeli ve her türlü hizmet karşısında sizlere güvencesini de sunabilmelidir. Firma çalışanlarının sertifikalı olmalı, her cam temizleme yöntemine vakıf olmalıdır.

Dış cephe temizliği işlemleri yapılırken kişilerin dikkat etmesi gereken konular arasında ekipmanlar ve solüsyonlar da bulunuyor. Mutlaka bu ürünlerin kalitesinin sorgulanması ve çevreye zarar vermeyecek ürünler olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Çevreye ve insan sağlığına zararlı olan ürünlerin kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

Firmalar aynı zamanda bu hizmetleri verirken iş güvenliği konularına da dikkat etmelidir. İş güvenliği konusunda personeller, firmalar ve bina sahipleri üzerilerine düşen görevleri yerine getirmek durumundadırlar. Hem çalışanların hem de çevredekilerin hayatını riske atacak tüm durumlardan kaçınılması gerekir ve bunun için de güvenlik önlemlerinin alınarak temizlik işleminin yapılmasına özen gösterilmelidir.

Dış Cephe Temizlik

Hızlı ve Güvenilir Dış Cephe Temizliği

Mevsim şartları karşısında sürekli olarak binaların kirlenmesi temizlik hizmeti almayı zorunlu hale getiren durumlar arasındadır. Genelde binaların iç kısımlarının temizliğine önem veren kişiler dış kısımlarda biriken toz ve kirin binanın görünümünü olumsuz yönde etkilediğinden habersiz olabiliyorlar. Ancak binaların dış kısımları içerilerden daha fazla kirlenir, bu da bina ömrünü olumsuz yönde etkiler. Dış cephe temizlik firmaları da bu alanda profesyonel bir hizmet vermeye özen gösterirler. Dış cephe temizliği konusunda profesyonel olarak hizmet veren bu firmalar en ufak detaylara dahi dikkat etmek durumundadırlar. Standartları yüksek bir temizleme işlemi ile binalarınızın ömrünü kolayca uzatabilir ve dışarıdan daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Dış Cephe Temizliğinde Profesyonel Hizmet

Son yıllarda mimari alanda önemli gelişmeler yaşandı ve artık birçok farklı bina modeli ile karşılaşılır oldu. Bu binaların hem görünüm olarak hem de kullanım olarak insanları cezp etmesinin yanında çok farklı ihtiyaçlar da ortaya çıktı. Bu ihtiyaçlardan birisi de dış cephe temizliği gereksinimleridir. Binaların dış yüzeylerinin cam ile kaplı olması ya da prefabrik yapı malzemesi ile tasarlanmış olması bu hizmetlerden yararlanmayı zorunlu hale getirmektedir. Dış cephe temizliği hizmetleri de bu doğrultuda profesyonel firmalar tarafından verilmektedir.

Binaların dış yüzeylerinin sorunsuz bir şekilde temizlenebilmesi için kişilerin büyük bir titizlik göstermesi gerekiyor. Gerek kullanılan solüsyonlar gerekse diğer ekipmanlar temizlik işlemi için uygun olmalıdır. Aksi halde yüzeylerin çizilmesi, puslu kalması ya da tam olarak temizlenememesi gibi durumlar ile karşılaşılmaktadır.

WhatsApp Image 2019 12 30 at 14.24.034 - Hızlı ve Güvenilir Dış Cephe Temizliği
Dış Cephe Temizliği

Dış Cephelerin Temizlenmesinde Güvenilir Firmalar

Dış cephe cam temizliği firmaları her bakımdan sizlere sorunsuz hizmet verebilirler. Ancak burada firmaların sahip olduğu tecrübe, kaliteli solüsyonlar, deneyimli çalışanlar büyük bir titizlik gerektiriyor. Detaylı bir temizlik için kişilerin en çok üzerinde durması gereken konulardan birisi de firmaların referanslarıdır. Nerelere hizmet verdikleri, müşteri yelpazelerinin genişliği gibi konularda mutlaka firmalar hakkında ön bilgi edinmek gereklidir.

Dış cephe temizliği işlemi firmalar açısından profesyonellik isteyen bir iştir. İç mekânlarda yapılan temizlik işlemlerinde çok fazla hayati risk meydana gelmiyor olsa da dış cephe konusunda kişilerin mutlaka titiz davranması gerekiyor.

Güvenilir ve Sorunsuz Dış Cephe Temizliği

Dış mekân temizliği yapacak olan firmalar iş güvenliği konusuna yeteri kadar önem vermek durumundadır. Yeterli önemin verilmediği ve her türlü özenin gösterilmediği dış cephe temizliklerinde yalnızca hizmeti verenlerin değil bina çevresinde olanların da hayati risk altına girilmesine neden olunur. Böyle durumlarla karşılaşmamak için de mutlaka iş güvenliği standartlarına uygun şekilde hizmet verilmesine özen gösterilmelidir.

Dış cephe temizliklerinde çalışacak personellerin temini ve seçimi de büyük bir titizlik gerektiriyor. Mutlaka personellerin uyuşturucu, alkol gibi zararlı alışkanlıklarının olmaması gereklidir. Bununla birlikte dış cephe temizliği konusunda yeteri kadar eğitim almış olmasına da dikkat edilmesi gerekiyor. Dış kısımlarda bulunan camların silinmesi için personellerin farklı teknikleri bilmesi gereklidir. Aynı zamanda eğer dış cephe temizliği sırasında vinç kullanılması gerekiyor ise çalışanların operatörlük belgesini de almış olması gereklidir.

Dış Cephe Temizliğinde Hangi Konulara Önem Verilmelidir?

Dış cephe temizliği sırasında öncelikle bu işin amatör kişiler tarafından yapılmayacağının bilinmesi gereklidir. Bu hizmetler için alanında usta olan firmalar ve çalışanlar tercih edilmelidir. Bununla birlikte firmaların profesyonelliğine de önem vermek gereklidir. Dış cephe cam temizliği işlerinde özen gösterilen konular arasında kullanılan teknikler de son derece önemlidir. Binanın büyüklük durumuna göre aynı anda mutlaka birden fazla kişiden de hizmet alınmasına özen gösterilmesi gerekiyor.

WhatsApp Image 2019 12 30 at 14.18.381 - Hızlı ve Güvenilir Dış Cephe Temizliği
Dış Cephe Cam Temizliği

Kısacası dış cephe temizliği konusuna hizmet alınması gerektiğinde hem profesyonel hem de kurumsal firmaların tercih edilmesi büyük bir önem taşıyor. Ekipler halinde çalışacak kişilerin işinde yetkinleşmiş kişiler olmasına da ayrıca önem verilmelidir. Hizmet standartları ne kadar yüksek ise bir firmadan o kadar iyi hizmet alacağınızın bilgisine sahip olmalısınız.

Dış Cephe Temizlik Fiyatları

Dış cephe temizlik fiyatları da kişilerin büyük önem vermesi gereken bir konudur. Bu fiyatlar sabit değildir. Kaç personel çalışacak, ne kadar büyüklükte bir bina temizlenecek, hangi solüsyonlar ve yöntemler kullanılacak önceden konuşulması ve buna göre bir fiyat belirlenmesi büyük önem taşıyor.

Dış Cephe Temizlik Çalışmaları

Dış Cephe Cam Temizliğinde Kullanılan Ekipmanların Önemi

Günlük hayatımızda gerek iş yeri gerekse de evlerin dış cepheleri en çok kirlenen bölgelerdir. Buralar fazla kirlenmeleri ile beraber temizlemeleri şahsi olarak yapılması çok zordur. Bundan dolayı uzman ve yeterli bilgi birikimine sahip gerekli ekipmanları kullanabilen şahıs veya şirketlerden yardım almak gerekir.

Bina dış cepheleri çok yüksek olmalarından dolayı farklı ekipmanlara ihtiyaç duyularak temizliği yapılmaktadır. Bina dış cepheleri binanın güzel görünmesini sağlayan şık ve dekorasyonu tamamlayan bölümüdür. Bundan dolayı dış cephenin temiz olması binaları daha lüks ve daha çekici hale getirecekler. Bina dış cepheleri günümüzde farklı ihtiyaçlara göre yapılmaktadır.

Birinci öncelik ısı yalıtımı ve modern bir görünüm elde etmek için yapılmaktadır. Kompozit, metal, cam kaplama, doğal taş, polimer, seramik, sandviç panel ve daha birçok malzeme kullanılarak binaların dış cepheleri kaplanmaktadır.

Bina Dış Cephelerinin Kirlenmesine Neden Olan Faktörler

bina dis cephe temizliği - Dış Cephe Cam Temizliğinde Kullanılan Ekipmanların Önemi
Bina Dış Cephe Temizliği

Bina dış cepheleri egzoz dumanı, Yağmur, kar, kömür isi, havada bulunan tozlar, baca dumanları, fren tozları ve daha birçok nedenden dolayı kirlenmektedir. Oluşan bu kirler belli aralıklarla temizlenmediği zaman dış cephenin kireçlenmesine, küflenmesine ve yapısının bozulmasına neden olur. Yüksek ücretler ödenerek yapılan dış cepheler belli bir süre sonra fonksiyonlarını icra edemezler. Bütün bu nedenlerden dolayı dış cephe temizliği yapacak olan firmaların doğru tercih edilmesi gerekir. Alanında uzman olan şahıs veya firmalar dış cephenin yapıldı malzemeye, bina yüksekliğine, konuşan kirin cinsine göre ön fizibilite çalışması yaptıktan sonra kullanılacak olan temizlik malzemesine temizlik yöntemine karar vermektedir.

Dış cephe cam temizliği kesinlikle uzmanlık gerektiren ve iş güvenliği kurallarına göre yapılması gereken bir uygulamadır. Dış cephe temizliği yapılan binalar her zaman ilk günkü gibi yeni ve temiz göreceklerdir. Camlı dış cepheler ofis, iş yeri veya evlerde kirli bir görünüme sahip olduğunda buraya kullanan insanların ruh ve fizik sağlığı açısından olumsuz etki yapacaktır.

Dış Cephe Temizliğinde Kullanılan Temizlik Ürünleri

Öncelikle dış cephe cam temizliği yapılırken buraların doğal görünümüne zarar vermeyen ve üzerinde bulunan kir ve tozları ortadan kaldıracak ürünler kullanılmalıdır. Yüzey temizliği için kullanılan özel kimyasallar sökücü ve çözücü maddeler, camsil, mikrofiber bez, pelüş fırça gibi ürünler kullanılmalıdır. Kesinlikle kullanılacak kimyasalların yapacağı etkiler hesaplandıktan sonra kullanılması gerekir. Alanında uzman ve deneyimli kişiler dış cephe malzemesine göre bu ürünleri belirlemektedirler. Dış cephe temizliği yaparken iş sağlığı ve iş güvenliği kurallarına uyulması zorunludur.

Aksi halde telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkar. Dış cephe cam temizliği ne yapacak olan kişiler gerekli ve yeterli bilgi birikimine sahip olduklarına dair ilgili kurumlardan almış oldukları belgelere sahip olmalılar. Dış cephe temizlik işlemi basite indirgenecek bir konu değildir.

Dış Cephe Temizliğinde Kullanılan Yöntemler

Dış cephe cam temizliği basınçlı su kullanılarak, farklı etkilere sahip kimyasallar kullanılarak ve yumuşak temizleme olmak üzere farklı yöntemler kullanılmaktadır. Yüksek basınç altında suyun püskürtülmesi ile dış cephe üzerinde bulunan ağır kirlerin çıkarılmasında kullanılan etkili bir yöntemdir. Yüksek basınçlı suyla çıkamayacak derecede kirlenmiş olan cam yüzeyler öncesinde kimyasal uygulaması yapıldıktan sonra basınçlı su püskürtülerek temizliği yapıldığında daha etkili sonuçlar ortaya çıkacaktır. Bu temizlik yöntemi kullanıldıktan sonra mikro fiber bez kullanılarak kurulama işlemi yapılmadığında cam yüzeylerde leke veya kireçlenme meydana gelebilmektedir. Yumuşak temizleme yönteminde ise yumuşak kıllara sahip fırçalar kullanarak ovalama işleminden sonra durulama işlemine tabi tutarak yapılan temizlik yöntemidir.

Özellikle cam yüzeylere sahip dış cepheler uzun süreler temizlenmediği zaman oluşan kirler çok zor işlemler sonucunda çıkmaktadır. Bundan dolayı düzenli aralıklarla dış cephe cam temizliği yapılmalı uygun kimyasallar kullanılarak parlatma ve cilalama işlemlerine tabi tutulmalıdır. Bu işlemler vinç, platform, endüstriyel dağcı ekipmanları kullanılarak yapılmaktadır.

Dış Cephe Temizlik İşi

Dış Cephe Cam Temizliğinde İş Güvenliğinin Önemi

Kullanılan mekânların temizliği hem sağlık açısından hem de psikolojik olarak çok önemlidir. Temizlik binaların iç alanlarında yapıldığı gibi dış cephelerinde de yapılır. Dış cephe temizlik yapılan alanlar daha çok boydan boya yapılan cam yapılarda kullanılır. Cam yapılar ise iş yeri olarak kullanıldığı için bu alanların temizliği çalışanların sağlığı ve kullanılan iş yerlerinin prestiji açısından son derece önemlidir.

Modern yapıların olduğu cam dış cepheler binalara estetik bir görüntü katarlar. Dış cephe temizliği alanında tecrübeli kişilerin kullanacağı uygun malzeme ve ekipman parçaları ile yapılması gerekir. Özellikle çok katlı yüksek binaların cam alanları temizlenirken çalışanların iş güvenliği her şeyden önce gelir. Bu sebeple tüm önleler en iyi şekilde alınmalıdır.

Dış Cephede Kir Nasıl Oluşur

dis cephede temizlik - Dış Cephe Cam Temizliğinde İş Güvenliğinin Önemi
Dış Cephenin Temizliği

Dış cephesi tamamen cam olan yapılar kısa sürede kirlenebilir. Çünkü cam yapılar yağmur sularından tozdan ve dumandan kısa sürede etkilenerek leke toplayabilirler. Ayrıca yol kenarlarında yer alan yapılar ise geçen arabaların kaldırdıkları tozlardan ve egzoz dumanından kısa sürede kirlenebilir. Bu şekilde kirlenen cam yapıların zaman zaman ayrıntılı temizliğe ihtiyacı bulunur. Yaptığımız dış cephe temizlik işi sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Çünkü metrelerce yüksekte temizlik yapmak kimilerine oldukça korkunç gelebilir. Bu nedenle bu zor işi yapan firmalar kullandıkları ekipman ve ürünleri ile temizliklerini pratik bir şekilde yaparlar.

Güvenlik Önlemleri

Dış cephe cam temizliğinde en önemli konuların başında insan sağlığı ve hayat gelir. Yaşam standartları gereği günümüzde yapılan binaların ve plazaların dış cephe denilen kısımları tamamen camdan yapılıyor. Mimarisi ile hoş bir görüntü ortaya çıkaran ve göz kamaştıran bu yapıların dış yüzeyleri kirlenebilir. Bu konuda alanında yetkili firmalardan yardım almak gerekir. Çünkü çok katlı bu binaların dış temizliği oldukça zor ve tehlikeli olabiliyor.

Yapılan küçük bir hata insan hayatına mal olabilir. Böyle olumsuz durumlarla karşılaşmak istemeyen firmaların çoğu bu konuda bilinçli davranıyor. Tehlike içeren dış cephe cam temizliği işinde çalışan kişilerin bu konuda tecrübeli olmaları ve dağcılık kulüpleri tarafından verilen sertifikalarının olması gerekir. Ayrıca yapılan temizlikler sırasında kimi temizlik şirketleri iş güvenliği uzmanı da bulunduruyor. Çünkü insan hayatı değerlidir ve tüm tedbirler başarılı bir şekilde alınmalıdır. Güvenlik önlemleri sırasında kullanılan sepetli ve teleskopik vinçler yardımıyla yapılan temizlikler daha sağlıklıdır. Dış cephe temizliği profesyonel olmayı gerektirir. Temizlik yapılacak bina ve plazaların olduğu alanlarda da güvenlik önlemleri alınmalıdır. Yoldan geçen kişilerin üzerine herhangi bir şey düşmemesi ve alanın mümkünse boş olması gerekir.

Dış cephe temizlik konusunda iyi bir firmadan kaliteli destek alınması yaşanacak iş kazalarını en alt seviyelere indirir. Çünkü alanında başarılı ve yetkili tüm firmaların çalışanları iyi eğitim almış ve sertifikası olan kişilerdir. Bu kişiler yapmış oldukları temizlikler sırasında kesinlikle emniyet kemeri takmak zorundalar.

Kaliteli Dış Cephe Temizliği

Göz alıcı temizlik bir dış cephe temizliği yaptırmak isteyen kişilerin öncelikle alanında profesyonel bir firma seçimi yapası gerekir. Tercih edilen firmaların temizlik sırasında kullanacağı yöntemlerde çok önemlidir. Şirketlerin kullandıkları yöntemleri kadar iş sağlığı ve almış oldukları iş güvenlik önlemleri de çok önelidir.

Çünkü istenmeyen kazalar meydana gelebilir ve kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple insan sağlığı öneli bir husustur. İyi temizlik yapan firmaların fiyatları ne olursa olsun kesinlikle tercih edilebilir. Çünkü ortaya kaliteli ve göz alıcı bir temizlik çıkacaktır. Bu durum binaların görselliğini ve pürüzsüz parlaklığını arttıracaktır.

Temizlenen Dış Cephe Camı

Dış Cephe Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dış cephe cam temizliği sağlık açısından çok önemli olduğu gibi görsel açıdan da çok önemlidir. Günümüzde yapılan binaların birçoğu cam yapılarla kaplanmaya başlamıştır. Bu durum modern hayatın getirdiği yeniliklerden biridir. Cam malzemesi kullanılan dış cephe yüzeyler tüm olumsuz hava koşullarına maruz kaldıkları için belli aralıklarla temizlenmesi gerekir.

Aksi halde camlar üzerinde kireçlenme ve oksitlenme meydana gelir. Yapılan dış cephe temizlik işlerinde alanında profesyonel temizlik şirketlerinden destek almak gerekir. Çünkü kolay gibi gözükse de dış cephe temizliği son derece güç bir iştir. Ayrıca gelen tecrübeli kişiler kullanacakları malzemeler ile başarılı bir temizlik sunarlar. Böylece insan sağlığı korunduğu gibi temiz yaşam alanları meydana gelir.

Dış Cephe Temizliği Nasıl Yapılır

Binaların, iş yerlerinin ve plazaların dış cepheleri daha şık ve estetik durması açısından cam yapı malzemesi kullanılarak yapılır. Fakat bu alanlar yağmur, çamur, kar, toz, güneş ve duman gibi hava koşullarına açık olduklarından kısa sürede kirlenme özelliğine sahipler. Bu nedenle yılın belli dönemlerinde bu alanların temizlenmesi gerekir.

dis cephede temizlik calismasi - Dış Cephe Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Dış Cephede Temizlik Çalışması

Temizlik için gelen kişiler kullandıkları yöntem ve araçlarla bu işi kolayca yapıyorlar. Cam olan dış cephe binalar çok yüksek katlı yapılar olduğundan daha çok vinç tarzı araçlar kullanılarak temizlenmeye çalışılır. Bazen de binanın üst katından aşağıya sarkıtılan temizlik çalışanları camları özenli bir şekilde temizlemeye başlarlar.

Temizlik Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir

Dış cephe cam temizliği işine başlamadan önce kullanılacak yöntem belirlenmelidir. Kimi zaman bu yöntem dağcı yöntem olabildiği gibi sepetli, teleskopik denilen vinç türlerinden de yardım alınabiliyor. Temizlik öncesinde binanın yüksekliğine uygun kullanılacak temizlik malzemesi ve aparatları belirlenir. Dış cephe alanlarının cam olması bu alanlarda yapılan temizlik çalışmalarının titiz bir çaba ile yapılmasını gerektirir. Kimi zaman temizlik işlemleri bir günde biterken bazen de yapılan temizlikler iki gün sürebiliyor. Cam yapılar çabuk toz alıp kirlendiklerinden dolayı sık sık temizletmek gerekir.

Temizlik yapacak firmaların temizlik için doğru bir günü tercih etmeleri gerekir. Özellikle hava koşulları temizliğe elverişi olmalıdır. Ayrıca dış cephe temizliğinin hafta sonu yapılması daha sağlıklı olacaktır. Binaların etrafında daha kolay iş güvenliği alınır.

Alanında Uzman Firma Seçimi

Dış cephe cam temizliği yaptırarak isteyen kişilerin bu konuda iyi bir gözlem araştırma yapması gerekir. Çünkü dış cephe temizliği oldukça zor bir iştir. Özellikle bu alanlar cam olunca temizlik daha da zorlaşır. Araştırmalar sırasında temizlik şirketlerinden fiyat almak ve kullanacağı malzemeler hakkında bilgi almak gerekir. Çünkü kimi zaman kullanılan malzemeler asitli olduklarından camın özelliğine zarar vererek korozyona neden olabilirler. Temizlik yapacak şirketlerin muhakkak yeterlilik belgelerinin olması gerekir.

Kullanılacak vinç veya benzeri ürünlerin ve çalışacak personeller hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Çalışacak personellerin iş kazalarına karşı belgelerinin olmasına dikkat etmek gerekir. Her ne kadar bu durum temizlik şirketlerinin sorumluluğunda olsa da böyle iş kazaları temizlik yaptıracak kişilerinde başını ağrıtabilir.

Dış Cephe Temizlik Fiyatları

İş yerleri ve iş hanlarının çoğu dış cephelerinde kullandıkları cam yapıları 3 ayda bir temizleme ihtiyacı duyarlar. Bu nedenle temizlik şirketlerinden destek almaları gerekecektir. Bu alanlar komple cam olduğundan dolayı profesyonelce temizlenmesi gerekir. Temizlik şirketleri fiyatlarını metre kare üzerinden hesap yaparak fiyat belirlerler. Ayrıca temizlik sırasında kullanılan vinç veya asansör tarzı ürünlerin fiyatları da ekstra olarak belirlenir. Dış cephe temizlik binanın ölçüleri olan yüksekliği ve genişliği eşliğinde belirlenir.

Temizliği Yapılan Bir Dış Cephe

Dış Cephe Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

Modern hayatın insan yaşamına kattığı birçok yenilik ve kolaylık bulunuyor. Çünkü her geçen gün yeni cihazlar ve donanımlı ürünler hayatımıza giriyor. Bu ürünler kullanılmaya başlamasıyla işler daha pratik bir şekilde ilerliyor. Bu gelişmelerden biri de dış cephe cam temizliği ile ilgilidir. Mimari anlayışın değişmesi ve beraberinde getirdiği yeniliklerle modern bir şekilde inşa edilen binaların dış yüzeyleri camlarla kaplanmaya başladı.

İçeriden bakınca her taraf net bir şekilde görülürken dışarıdan bakanlar ise kesinlikle içeride yaşananları görmezler.  Çünkü genellikle tek yönlü filmler camlar üzerinde kullanılır. Binaların dış kısımları ya tamamen camlarla kaplanmaya başladı ya da büyük boyutlarda camlar kullanılmaya başladı.

Cam Temizliğin Aşamaları

Dış cephe temizlik yaptırmak isteyen kişiler öncelikle temizlik yapacak firmanın seçimini yapar. Ardından firma çalışanları alanın özelliklerini tespit etmeye çalışırlar ve kullanılacak yöntemi belirlemeye çalışırlar. Alanda kullanılan yapı malzemesine uygun temizlik ürünlerinin seçimi ile cephe cam temizliği başlar. Temizlik sırasında kaliteli kimyasal ürünler ile camlar üzerinde yer alan tüm kir, pas ve toz başarılı bir şekilde alınır. Dış cephe temizliği genelde dış alanları tamamen camlarla kaplı olan plaza, bina ve iş yeri türü yapılarda kullanılır. Bu temizlik işlemleri yılda en az iki defa yapılarak ortaya hoş bir görüntü çıkması sağlanır. Ayrıca dış cephe temizliği sağlık anlamında da çok önemlidir.

Güvenli Firma Seçimi

Dış cephe temizlik konusunda asıl önemli konu alanında başarılı ve yetkin bir firma seçimi olacaktır. Bu konuda yapılacak tercih ile kaliteli ve verimli bir temizlik ortaya çıkacaktır. Dış cephe temizlik uzaktan bakıldığında pek çok insan için kolay gelebilir. Fakat tam tersi oldukça zor ve tehlikeli bir hizmettir. Metrelerce yüksekte bulunan kişilerin yapacakları bu temizlik işleri profesyonellik ister. Temizlik yapacak kişilerin bu konuda tecrübeli olması ve kendi sağlıkları açısından tüm güvenlik önlemlerini almış olmaları gerekecektir.

dis cephe temizlik calismalari - Dış Cephe Cam Temizliği Nasıl Yapılır?
Dış Cephe Temizlik Çalışmaları

Ayrıca temizlik şirketi seçimi yaparken sertifikalı firmalar tercih edilmelidir. Çünkü bu konuda bilinçli olmaları ve iş güvenliği alanında kesinlikle dikkatli davranmaları ve gerekirse temizlik sırasında iş güvenliği uzmanı bulundurmaları gerekir. Temizlik yapacak firmaların kullanacağı temizlik ürünlerin binaların dış yüzeylerine zarar vermeyecek türden olması gerekir. Kesinlikle kullanılacak temizlik bezlerinin mikro fiber ve antibakteriyel ürünler olması tercih edilmelidir. Böylece hijyenik ve kalıcı bir temizlik yapılmış olur.

Dış Cephe Temizliğine Neden İhtiyaç Duyulur?

Dış alanlar sürekli korunmasız olduklarından dolayı dışarıda oluşan toz ve dumanı kısa sürede üzerlerine çekerler. Toz ve kirlenen alanlarda zamanla mikrop ve bakteri oluşmaya başlar. Özellikle iş yerleri ve plazalarda oturan ve çalışan kişiler bu görüntüden rahatsız olmanın yanında onların sağlığı da tehdit edilir duruma gelir. Bu nedenle en az yılda iki defa dış cephe cam temizliği yapılmak zorundadır. Temiz binalar temiz şehirler anlamına gelir. Yaşam alanlarının temiz olması insanların daha verimli çalışmasını sağlayacaktır.

Temizlik Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Çok katlı yüksek binalar, lüks plazalar ve iş yerleri, oteller gibi pek çok firma dış cephe alanlarının görsel açıdan şık durması için cam yapı malzemesi tercih ederler. Bu alanların belli aralıkla temizlenmesi gerekir. Bu konuda ise profesyonel bir şirketle anlaşmak gerekir. Temizlik şirketleri zorlu alanların temizlik işlerinde kullanacakları araçlar ve malzemelerin niteliğine göre bir fiyat tespiti yaparlar. Ayrıca şirketler fiyat konusunda temizlenecek alanın metre karesine göre bir fiyat tespitinde bulunurlar. Çıkan fiyatta anlaşan kişiler temizliğe başlarlar.

Dış Cephe Temizlik Çalışması

Dış Cephe Cam Temizliği Hangi Aralıklarla Yapılmalı?

Günümüzde yapılan yeni binaların çoğunun dış cephesinde cam denilen yapı malzemesi kullanılır. Bu yapılar daha çok iş yeri, plaza ve iş hanı amacı ile kullanılır. Boydan boya kullanılan camların belli periyotlarla temizlenmesi gerekir. Çünkü binaların iç temizliği kadar dış cephe temizlik durumları da çok önemlidir.

Cam yapılar hem içeriden hem de dışarıdan temizlenerek temiz bir görüntü meydana gelir. İçeride oturanların sağlığı ve dışarıyı rahat görmeleri açısından detaylı temizliklerin yapılması gerekir. Dış cephe denilen alanlar ise özel temizlik şirketlerinden alınan yardımlar ile temizlenmeye çalışılır. Çünkü bu şirketler yapılan temizlikler sırasında kullandıkları özel ekipman malzemeler ile pratik ve kolay bir şekilde temizliklerini tamamlarlar.

Dış Cephe Camları Neden Temizlenir?

dis cephe cam temizligi calismasi - Dış Cephe Cam Temizliği Hangi Aralıklarla Yapılmalı?
Dış Cephe Cam Temizliği Çalışması

Dış cephe camlar sürekli dışarıda yaşanan olumsuz hava koşullarından etkilendiklerinden dolayı çabuk kirlenme özelliğine sahipler. Tüm olumsuz hava koşulları doğrudan dış alanları etkiler. Kar, yağmur, çamur, egzoz dumanı ve toz gibi çevresel faktörler büyük yapılı camlı alanların üzerinde toz ve kir oluşumuna neden olur. Bu oluşan görüntünün belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Aksi halde ortaya kötü bir görüntü çıkmanın yanında çok uzaktan bile bakılınca bu yüksek ve lüks camlı alanların kirli gözükmesi oldukça olumsuz bir durumdur. Dış alanların camlı yapılmasının nedeni ortaya modern bir görüntü çıkmasını sağlamaktır. Bu sebeple bu alanların göz alıcı ve dış cephe cam temizliği yapılmış olması gerekir.

Camlar Hangi Aralıklarla Temizlenmelidir?

Dış cephe cam yapılarda görüntü kirliliği oluşumunu engellemek için periyodik aralıklar şirketlerden alınan yardımlar sonucu temizlik yapılır. Cam gibi hassas alanlar çabuk toz kapladıklarından dolayı bu alanların yılın belli dönemlerinde temizlenmesi gerekir. Yüksek ve lüks plazaların temizliğinde alanında yetkili firmalardan destek alınır.

Çünkü bu yapılar oldukça yüksektir ve temizlik bu yüksek alanlarda yapılır. Temizliği yapacak kişilerin bu konuda tecrübeli ve sertifikalı olmaları gerekir. Dış cephe temizliği en az yılda iki defa yapılmalıdır. Bu durum ortaya hoş ve temiz bir görünüm çıkarmasının yanında dışarıdan bakan kişiler içinde pırıl pırıl bir görüntü meydana gelir.

Temizlik Sırasında Kullanılan Yöntemler

Dış cephe temizlik işlemlerinde genellikle vinç türü araçlar kullanılır. Bu vinç türü araçlar içerisinde ise daha çok sepetli vinç ve teleskopik vinç kullanılır. Dış cephe alanları çok yüksek binaların dış alanlarının camlarla kaplanması sonucu ve bu camların kirlenmesi, leke tutması sonucu yapılan temizlik işlemleridir. Bazı temizlik firmaları temizlik sırasında vinç denilen ağır iş makinelerinden destek alır. Bu makineler rahat bir şekilde sağa sola hareket ettirildiğinden üzerine çıkan kişiler işlerini kolayca yaparlar. Vinçler üzerine çıkan kişiler emniyet kemeri takmak zorundalar.

Çünkü bazen istenmeyen iş kazaları ile karşılaşılabilir. Bazı temizlik şirketleri ise kullanılacak yöntemler arasında dağcılık yöntemlerini tercih ediyorlar. Bu sisteme göre temizlik yapacak personeller binanın üst katından aşağıya halatlar yardımı ile indirilmeye çalışılırlar. Böylece tüm dış alanlar silinmeye çalışılır.

Temizlik Sırasında Kullanılan Temizlik Ürünleri

Temizlik sırasında kullanılan malzemelerin kaliteli olması ve kullanılacak alanlara zarar vermeyecek nitelikte olmalıdır. Dış cephe alanlarında kullanılan yapı malzemesi farklılık gösterdiğinden dolayı bu alanlarda kullanılacak temizlik ürünlerin yapı malzemesinin özelliğine göre seçilmesi gerekir. Temizlik ürünleri içerisinde yer alan kimyasalların yapılara zarar vermeyecek özellikte olması gerekir.

Ayrıca bazen kullanılan temizlik ürünleri camlar üzerinde korozyon oluşumuna neden olarak ortaya kötü bir görüntü çıkmasına neden olabilirler. Doğru malzeme seçimi ile binaların dış yüzeyleri oldukça temiz görünür.