otel dis cephe temizligi 1 - Otel Dış Cephe Temizliği

Otel Dış Cephe Temizliği

Otel dış cephe temizliği özellikle konfor ve lüks vaat eden otellerde mutlaka düzenli biçimde alınması gereken bir hizmet türüdür. Hizmet hedef kitlesi incelendiğinde bu tip otellerin müşteri kitlesi temiz bir görünüm, prestijli bir ortam ve hijyen koşullarına oldukça önem vermektedir. Kaliteli bir ortamda konaklamayı isteyen müşteri kitlesine camları kirlenmiş, bakımsız kalmış bir bina sunmak daha bireyler binaya girmeden bile fikirlerini değiştirip başka konaklama seçenekleri aramalarına neden olabilir. Bu problemleri önlemek adına profesyonel bir temizlik şirketinden düzenli olarak dış cephe temizliği hizmeti alınmasını tavsiye etmekteyiz.

Otel Dış Cephe Temizliği Nedir?

Otel dış cephe temizliği, büyük bir bölümü cam ve küçük metal detaylardan oluşan plaza veya gökdelen tipi oteller için verilen bir hizmet türüdür. Duvarlardan meydana gelmeyen bir bina yapısının olması nedeniyle bu tip binalarda boya – badana, iç cepheden cam temizliği gibi işlemler mümkün olmamaktadır. Bunun yerine verilen temizlik hizmeti dış cephe cam temizliği olarak adlandırılır.

Dış cephe cam temizliği hizmeti otellerdeki dış yüzey camların yıkanması, temizleyici solüsyonlar ile kir ve tozdan arındırılması, durulama ve kurulama işlemlerinin yapılması şeklinde ilerlemektedir. Bu aşamaları ilerletmek adına ilk olarak yapılması gereken temizlik görevlilerinin güvenliğini sağlamak adına binaya belirli bir uzaklıkta vinç getirilmesi, teras veya çatıya asansör sisteminin kurulması gibi işlemler ele alınmalıdır. Ardından temizlik görevlilerinin profesyonel hizmetleri devreye girerek otel dış cephe temizliği süreci tamamlanır.

Uzman Değerlendirmesi

Otel dış cephe temizliği sürecinde ilk defa hizmet verecek olan temizlik şirketi tarafından binaya bir uzman gönderilir. Bu kişi binanın ne kadar süredir kirli kaldığı, hangi malzeme ve aletlerin kullanılması gerektiği, kaç temizlik görevlisini görevlendirmek gerektiği, hava koşullarına göre verilebilecek en uygun hizmet tarihinin planlanması gibi detaylarla ilgilenecektir. Her işlemde olduğu gibi dış cephe temizliği hizmetinde de firma tarafından dikkat edilen ilk adım planlama yaparak işlemlerin sorunsuz biçimde ilerlemesini sağlamaktır.

otel dis cephe temizligi 1024x472 - Otel Dış Cephe Temizliği

Vinç ve Asansör Kurulumu

Çok yüksek katlı plaza tipi, gökdelen tipi otellerde dış cephe cam temizliği işlemi yapılırken binanın iç cephesinden camların açılarak silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu durum hem yeterince her alana ulaşmayı engelleyecektir hem de temizlik görevlilerinin can güvenliğini tehlikeye atabilir. Bunun yerine dış cephede kurulacak olan asansör tüm işin güvenli, kolay ve hızlı ele alınmasını sağlayacaktır.

Asansör kurulumu için bir vince gereksinim duyulur. Bazen de sepetli bir vinç ile işlem yapılabilmektedir. Bu durumu belirleyen unsur binanın ne kadar yüksek olduğu ve kaç temizlik görevlisine ihtiyaç duyulduğu ile ilgilidir. Bazen farklı cephelere asansör kurularak çok sayıda temizlik görevlisi binanın temizliğini üstlenirken bazen sadece vinçte yer alan sepet ile az sayıda kişi orta büyüklükte bir binayı birkaç günde temizleyebilir. Bina önceden bir uzman gözü ile değerlendirildiği için hangi güvenlik aracına gereksinim duyulduğu binaya uygun şekilde kararlaştırılmış olacaktır.

Ön Hazırlık Süreci

Asansör veya vinç kurulumu tamamlandıktan sonra temizlik görevlileri ve temizlik ekipmanları, kullanılacak olan malzemeler bölgede hazır hale gelir. Binaya kurulan su saflaştırma sisteminin kurulumu da bu aşamada gerçekleştirilebilir.

Bu cihazların çalışma şekli şebeke suyunu kendi kapasitesine göre belirli bir litreye kadar saf su haline getirmektir. Saf su kullanılarak yapılan dış cephe cam temizliği sırasında hem daha hijyenik bir temizleme işlemi yapılmış olur hem de suyun içerisinde herhangi bir mineral olmayacağı için kuruyan suyun ardından beyaz su izleri, lekeler olmayacaktır.

Temizleme Aşaması

Temizlik görevlileri ön yıkama, temizlik solüsyonlarının uygulanması, fırçalama ve durulama şeklinde temizleme aşamalarını bu adımda ele alırlar. Son olarak kurulama yaparak görünürde bir iz kalmasını da engellerler.

Eğer bina sahibi daha parlak ve şık bir görünüm talep ediyorsa en son adım olarak parlatıcı solüsyonlar cam ve metal yüzeylere uygun şekilde uygulanabilir. Bu ürünler aynı zamanda kir ve lekeleri yüzeyden daha uzun süre uzak tutarak temizliğin kalıcılığını arttırma konusunda oldukça başarılıdır.

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra bina dışına kurulan vinç, asansör ve binaya kurulan su arıtma cihazları bölgeden uzaklaştırılır. Belirlenen bir düzende temizlik hizmeti sürekli olarak verilebilirken tek seferlik hizmet almak da mümkündür.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir