Bina dış cephe temizliği

Dış Cephe Temizliği Ne Tür Binalara Yapılabilir?

Binaların dış yüzeyleri hava koşullarında maruz kaldıklarından dolayı zaman içinde kirlenirler ve temizliğe ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle binaların dış cephe yüzeylerini belli aralıklarla ve profesyonel bir şekilde temizletmek gerekir. Düzenli aralıklarla yapılan dış cephe temizlikleri binanın her daim güzel görünmesini sağlar.

Aynı zamanda dış cepheyi korur ve daha büyük masrafların oluşmasını engeller. İş ve güvenlik önlemleri alarak, uygun ekipmanlarla ve kaliteli bir şekilde dış cephe temizliği yapan bir firma bu konuda yardımcı olur. Binaların yüksekliğine göre gereken planlama sağlanır ve dış cephe temizliği en kaliteli şekilde yapılır.

Dış Cephe Temizliği Neden Yapılmalıdır?

Binaların dış cephelerinde uygulanan temizlik en başta binanın estetik açıdan güzel görünmesi için gereklidir. İlk başta göze çarpan durum bu olsa da dış cephe temizliği binanın korunması açısından çok önemlidir. Binanın dış yüzeylerinde zaman içerisinde çevre ya da hava koşullarından dolayı bozulmalar, küflenmeler ya da kalıcı kirler oluşmaya başlar.

Bu oluşumlar binanın yüzeyine zarar verebilecek olan oluşumlardır. Düzenli dış cephe temizliği yapılan bir binada böylesine zorlayıcı olumsuz durumlar oluşmaz. Binanın renginde değişim olmaması için, dış cephenin alt tabakalarında deforme olmaması için, lekelenme, küf ya da mantar oluşmaması için binaların dış cephe temizliklerine özen gösterilmelidir.

Hangi Tür Binalara Dış Cephe Temizliği Yapılır?

Günümüzde sektördeki gelişmeler ışığında her tür binaya dış cephe temizliği yapılabilir. Genel algı yalnızca cam malzemeye sahip binalarda dış cephe temizliği yapılabileceği yönündedir. Ancak dış cephe temizliğinin kapsamı asla bu kadar dar değildir.

Mozaik, mermer, PVC, granit, komposit gibi diğer malzemelere sahip binaların da dış cephe temizlikleri profesyonel bir şekilde yapılabilir. Dış cephe temizliğinde en önemli unsur bina analizinin doğru şekilde yapılmasıdır.

Yapılan analizle hem binanın yüzeyinde nasıl bir temizlik uygulaması yapılacağına karar verilir hem de binadaki yerlere erişimin nasıl sağlanacağı belirlenir. Bina yapı malzemelerine göre belli alanlarda demo uygulamalar yapılabilir. Bu sayede binaların dış yüzeyleri temizlik aşamasında asla zarar görmez.

Bina Türlerine Göre Yapılan Dış Cephe Temizliği

bina dis cephe temizlik calismasi e1598616707712 - Dış Cephe Temizliği Ne Tür Binalara Yapılabilir?
Bina dış cephe temizlik çalışması

Dış cephe temizliğinde binanın türü önemlidir. Bina dış cephesindeki malzemeler, bu alanlara ulaşımın nasıl olacağı ve hangi tür temizlik uygulamasının kullanacağı belirlenmesi gereken önemli kıstaslardır. Bina analizi yapıldıktan sonra hem yüzeylere hem de genel olarak bina yapısına uygun olan temizlik yöntemi seçilir.

Mesela basınçlı yıkama işlemi, boyalı metalden, sıvalı ya da beton alandan tozu ve kiri temizlemede oldukça etkilidir. Ancak traverten, tuğla duvarcılık, kanvas gibi basınçtan ve nemden zarar görebilecek yapılar mevcutsa o zaman bu yöntem kullanılmaz. Görüldüğü üzere temizliğin nasıl ve hangi ekipmanla yapılacağı dış cephe malzemesiyle doğrudan ilgilidir.

Binanın dış yüzeyi daha hassas malzemelerden oluşmuşsa genelde yumuşak temizleme uygulaması yapılır. Cam yüzeylerde, doğal taş kaplamalarda, boyalı dış cephelerde, tuval gibi yapı elemanlarında daha yumuşak uygulamalar hakimdir. Burada yumuşak kıllı fırçalar, uygun temizlik ürünleri ve ardışık durulama hizmetleri ön plandadır. Yine binanın dış cephesinde uygun olan alanlarda leke çıkarma ve parlatma işlemleri de yapılabilir. Gerek kullanılacak olan kimyasallar gerekse temizlikte yararlanılacak ekipmanlar binanın dış cephe yüzeyine göre belirlenir. Bu sayede dış cepheler zarar görmez ve en başarılı temizlik uygulaması yapılır.

Dış Cephe Temizlik Fiyatları Binanın Türüne Göre Değişir Mi?

Dış cephe temizlik fiyatları en başta temizlik yapılacak olan binanın büyüklüğüyle ve genişliğiyle alakalıdır. Fiyatı belirleyen en önemli kıstas budur. Binanın yüksekliği, büyüklüğü, çevre şartları fiyat üzerinde etkili olan kriterlerdir.

Bunun dışında temizlikte kullanılacak olan temizlik kimyasallarına ve dağcı, makine ya da vinç gibi kullanılacak temizlik ekipmanına göre de fiyatlarda değişiklikler oluşmaktadır. Aslında temizlik kimyasallarının ve makinelerin seçiminde bina türü etkili olduğu için bina türünün fiyat üzerinde etkili olduğu söylenebilir. Cam bir yüzeyle mozaik bir dış cephenin temizliği aynı şekilde ve aynı ekipmanlarla yapılamaz.

Bu nedenle dış cephe temizliklerinde farklı fiyat seçenekleri mevcuttur. Sizler dış cephe cam temizliği alanında uygun fiyat avantajlarına sahip olmak, bilgi almak ve kaliteli bir temizlik uygulaması yaptırmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Binanızın hem uzun yıllar boyunca sağlam kalabilmesi hem de güzel görünmesi için ihtiyaç duyulan temizlik hizmetine kolayca sahip olabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir