dis-cephe-cam-temizliginde-kullanilan-malzemeler-1

Dış Cephe Cam Temizliğinde Kullanılan Malzemeler

Dış cephe cam temizliğinde kullanılan malzemelere bakıldığında bireylerin karşısına pek çok profesyonel temizlik malzemesi çıkmaktadır. Bunun nedeni binaların dış cephe kısmını temizlerken zorlu lekelerin daha kolay çıkarılması ve uzun süre boyunca temiz görünümün korunmasının hedeflenmesidir.

Dış cephe temizliğinde gerekli malzemeler şu şekilde belirtilebilir;

 • Cam kazıyıcı
 • Cam çek sil
 • Oynar başlıklı cam sil
 • Kazıma jileti
 • Camcı bel kovası
 • Peluş, alüminyum veya metal pelüş sap
 • Cam sil tutma sapı
 • Teleskobik uzatma cihazları
 • Mikrofiber bez
 • Cam temizliğine özel olarak üretilmiş temizlik solüsyonları vb. ürünler

Bunların yanı sıra güvenlik ekipmanları, dış cephe asansörünün kurulumu ve kullanımı da gereklidir.

Dış Cephe Cam Temizliğinde Kullanılan Malzemeler Özellikleri

Dış cephe cam temizliğinde kullanılan malzemeler nelerdir ve her birinin görevi nedir, diye bakıldığında temel olarak lekeleri hızlı çıkarma, kalıcı ve etkili temizlik sağlama, %100’e yakın hijyen elde etme gibi faydalar sağlayan araç ve gereçler olarak tanımlanabilirler.

Cam Kazıyıcı

Cam yüzeye sahip bir nesnenin üzerindeki kuş pisliği gibi zorlu, yapışmış, kurumuş kalıntıları camı çizmeden kazımaya yardımcı olur.

Cam Çek Sil

Dış cephe cam temizliği esnasında pencereyi ıslat bırakmak lekeli ve kötü bir görünüme neden olacaktır. Bunu önlemek adına cam çek sil ile anında kuru ve pürüzsüz bir görünüm elde edilir.

Oynar Başlıklı Cam Sil

Camın tüm yönlerini ve cam çerçevelerinin diplerini temizlemeye yardımcı olur.

Kazıma Jileti

Cam çerçeveleri, balkon demiri, korkuluklar gibi yapılardaki kurumuş, yapışmış, sertleşmiş lekelerin yüzeyi çizmeden çıkarılmasını sağlar.

Camcı Bel Kovası

Temizlik görevlisinin beline takılabilen özel bir kova biçimidir.

Peluş Veya Alüminyum Sap

Uzun sapı ile cam temizleme mesafesini arttıran saplı bir silme aparatıdır.

Cam Sil Tutma Sapı

Cam sile takılarak daha uzak yerlere ulaşmayı sağlar. Yapılan işin daha hızlı olması için etkili bir temizlik ekipmanıdır.

dis cephe temizlik malzemeleri nelerdir - Dış Cephe Cam Temizliğinde Kullanılan Malzemeler

Teleskopik Uzatma Cihazları

Bu ekipmanlar sayesinde uzak yerlerdeki camlar farklı yönlere doğru silinerek daha fazla detaya girilebilir.

Mikrofiber Bez

Camları çizmeden parlak göstererek temizlemeye yarayan özel bir bez türüdür. Ayrıca yüksek su emici ve nemli yapısı ile camlarda su kalıntısına izin vermeyen özelliktedir.

Solüsyonlar

Cam temizliği için özel olarak içeriği hazırlanmış olan temizlik malzemeleri, deterjanlar, beyaz sirke vb. karışımlardır. Tercih edilecek olan karışımın baz veya asit formunda olanları arasından seçim yapmak gerekebilir. Bu durumda profesyonel bir temizlik görevlisi yüzeyde bulunan kire uygun biçimde çözücü olan ürün seçimini yaparak daha etkili ve uzun süreli hijyen sağlar.

Dış Cephe Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

Dış cephe cam temizliğinde kullanılan malzemeler nelerdir sorusunun yanıtı olarak yukarıda belirtilen malzemeler edinildikten sonra süreç şu şekilde ilerlemektedir;

 • İlk olarak binanın yapısına uygun biçimde asansör sisteminin teras veya çatıya kurulumu gerçekleştirilir.
 • Temizlik görevlisi gerekli temizlik malzemeleri ve güvenlik ekipmanlarıyla beraber sırasıyla asansörü yükselterek binanın dış cephesinde yer alan cam, çerçeve, balkon, demirler vb. tüm yapıları temizler.

Bunların dışında dış cephe temizliği esnasında kullanılan iki farklı yöntem bulunmaktadır. Eğer sık sık binanın dış cephesi temizleniyorsa veya düzenli bir temizleme periyodu tercih edilmişse evlerdeki camları temizlerken olduğu gibi temizlik görevlisi her bir camı teker teker temizleyecektir.

Ancak eğer çok kirli camlar söz konusuyla binanın dışını hortumla yıkamak gerekmektedir. Yıkama sonrası bir yandan da ıslanan yüzeyler doğru ekipmanlar ile kurulanmalıdır. Aksi halde su lekeleri temizlik yapıldığını belli etmeyecek ve kirli gibi bir görünüme neden olacaktır.

Dış Cephe Temizlik Malzemeleri Nasıl Edinilir?

Dış cephe cam temizliği yaptıran bir firmanın ‘dış cephe temizlik malzemeleri nelerdir’ konusunda araştırma yapmasına veya malzeme edinmesine gereksinim duyulmamaktadır. Firmamız ile anlaşma sağlanması halinde tüm gerekli ekipmanlar, talep edilen sayıda temizlik görevlisi ve iş güvenliği ekipmanları binaya gönderilerek çalışmalara mümkün olan en kısa süre içerisinde başlanır.

Çalışmalarımız ile ilgili belirtmemiz gereken durumlar arasında;

 • TSE belgeli temizlik ürünlerinin kullanımı
 • Talep edilmesi halinde doğal temizlik ürünleri ile hizmet verilmesi
 • Uzman ve profesyonel ekip tarafından hizmet verilmesi
 • 7/24 erişilebilir olmamız
 • Piyasanın en uygun fiyatlı dış cephe cam temizliği hizmetini sunuyor olmamız bulunmaktadır.

 

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir