Dış Cephe Temizlik Çalışması

Dış Cephe Cam Temizliği Hangi Aralıklarla Yapılmalı?

Günümüzde yapılan yeni binaların çoğunun dış cephesinde cam denilen yapı malzemesi kullanılır. Bu yapılar daha çok iş yeri, plaza ve iş hanı amacı ile kullanılır. Boydan boya kullanılan camların belli periyotlarla temizlenmesi gerekir. Çünkü binaların iç temizliği kadar dış cephe temizlik durumları da çok önemlidir.

Cam yapılar hem içeriden hem de dışarıdan temizlenerek temiz bir görüntü meydana gelir. İçeride oturanların sağlığı ve dışarıyı rahat görmeleri açısından detaylı temizliklerin yapılması gerekir. Dış cephe denilen alanlar ise özel temizlik şirketlerinden alınan yardımlar ile temizlenmeye çalışılır. Çünkü bu şirketler yapılan temizlikler sırasında kullandıkları özel ekipman malzemeler ile pratik ve kolay bir şekilde temizliklerini tamamlarlar.

Dış Cephe Camları Neden Temizlenir?

dis cephe cam temizligi calismasi - Dış Cephe Cam Temizliği Hangi Aralıklarla Yapılmalı?
Dış Cephe Cam Temizliği Çalışması

Dış cephe camlar sürekli dışarıda yaşanan olumsuz hava koşullarından etkilendiklerinden dolayı çabuk kirlenme özelliğine sahipler. Tüm olumsuz hava koşulları doğrudan dış alanları etkiler. Kar, yağmur, çamur, egzoz dumanı ve toz gibi çevresel faktörler büyük yapılı camlı alanların üzerinde toz ve kir oluşumuna neden olur. Bu oluşan görüntünün belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Aksi halde ortaya kötü bir görüntü çıkmanın yanında çok uzaktan bile bakılınca bu yüksek ve lüks camlı alanların kirli gözükmesi oldukça olumsuz bir durumdur. Dış alanların camlı yapılmasının nedeni ortaya modern bir görüntü çıkmasını sağlamaktır. Bu sebeple bu alanların göz alıcı ve dış cephe cam temizliği yapılmış olması gerekir.

Camlar Hangi Aralıklarla Temizlenmelidir?

Dış cephe cam yapılarda görüntü kirliliği oluşumunu engellemek için periyodik aralıklar şirketlerden alınan yardımlar sonucu temizlik yapılır. Cam gibi hassas alanlar çabuk toz kapladıklarından dolayı bu alanların yılın belli dönemlerinde temizlenmesi gerekir. Yüksek ve lüks plazaların temizliğinde alanında yetkili firmalardan destek alınır.

Çünkü bu yapılar oldukça yüksektir ve temizlik bu yüksek alanlarda yapılır. Temizliği yapacak kişilerin bu konuda tecrübeli ve sertifikalı olmaları gerekir. Dış cephe temizliği en az yılda iki defa yapılmalıdır. Bu durum ortaya hoş ve temiz bir görünüm çıkarmasının yanında dışarıdan bakan kişiler içinde pırıl pırıl bir görüntü meydana gelir.

Temizlik Sırasında Kullanılan Yöntemler

Dış cephe temizlik işlemlerinde genellikle vinç türü araçlar kullanılır. Bu vinç türü araçlar içerisinde ise daha çok sepetli vinç ve teleskopik vinç kullanılır. Dış cephe alanları çok yüksek binaların dış alanlarının camlarla kaplanması sonucu ve bu camların kirlenmesi, leke tutması sonucu yapılan temizlik işlemleridir. Bazı temizlik firmaları temizlik sırasında vinç denilen ağır iş makinelerinden destek alır. Bu makineler rahat bir şekilde sağa sola hareket ettirildiğinden üzerine çıkan kişiler işlerini kolayca yaparlar. Vinçler üzerine çıkan kişiler emniyet kemeri takmak zorundalar.

Çünkü bazen istenmeyen iş kazaları ile karşılaşılabilir. Bazı temizlik şirketleri ise kullanılacak yöntemler arasında dağcılık yöntemlerini tercih ediyorlar. Bu sisteme göre temizlik yapacak personeller binanın üst katından aşağıya halatlar yardımı ile indirilmeye çalışılırlar. Böylece tüm dış alanlar silinmeye çalışılır.

Temizlik Sırasında Kullanılan Temizlik Ürünleri

Temizlik sırasında kullanılan malzemelerin kaliteli olması ve kullanılacak alanlara zarar vermeyecek nitelikte olmalıdır. Dış cephe alanlarında kullanılan yapı malzemesi farklılık gösterdiğinden dolayı bu alanlarda kullanılacak temizlik ürünlerin yapı malzemesinin özelliğine göre seçilmesi gerekir. Temizlik ürünleri içerisinde yer alan kimyasalların yapılara zarar vermeyecek özellikte olması gerekir.

Ayrıca bazen kullanılan temizlik ürünleri camlar üzerinde korozyon oluşumuna neden olarak ortaya kötü bir görüntü çıkmasına neden olabilirler. Doğru malzeme seçimi ile binaların dış yüzeyleri oldukça temiz görünür.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir