Dış Cephe Temizlik Çalışmaları

Dış Cephe Cam Temizliğinde Kullanılan Ekipmanların Önemi

Günlük hayatımızda gerek iş yeri gerekse de evlerin dış cepheleri en çok kirlenen bölgelerdir. Buralar fazla kirlenmeleri ile beraber temizlemeleri şahsi olarak yapılması çok zordur. Bundan dolayı uzman ve yeterli bilgi birikimine sahip gerekli ekipmanları kullanabilen şahıs veya şirketlerden yardım almak gerekir.

Bina dış cepheleri çok yüksek olmalarından dolayı farklı ekipmanlara ihtiyaç duyularak temizliği yapılmaktadır. Bina dış cepheleri binanın güzel görünmesini sağlayan şık ve dekorasyonu tamamlayan bölümüdür. Bundan dolayı dış cephenin temiz olması binaları daha lüks ve daha çekici hale getirecekler. Bina dış cepheleri günümüzde farklı ihtiyaçlara göre yapılmaktadır.

Birinci öncelik ısı yalıtımı ve modern bir görünüm elde etmek için yapılmaktadır. Kompozit, metal, cam kaplama, doğal taş, polimer, seramik, sandviç panel ve daha birçok malzeme kullanılarak binaların dış cepheleri kaplanmaktadır.

Bina Dış Cephelerinin Kirlenmesine Neden Olan Faktörler

bina dis cephe temizliği - Dış Cephe Cam Temizliğinde Kullanılan Ekipmanların Önemi
Bina Dış Cephe Temizliği

Bina dış cepheleri egzoz dumanı, Yağmur, kar, kömür isi, havada bulunan tozlar, baca dumanları, fren tozları ve daha birçok nedenden dolayı kirlenmektedir. Oluşan bu kirler belli aralıklarla temizlenmediği zaman dış cephenin kireçlenmesine, küflenmesine ve yapısının bozulmasına neden olur. Yüksek ücretler ödenerek yapılan dış cepheler belli bir süre sonra fonksiyonlarını icra edemezler. Bütün bu nedenlerden dolayı dış cephe temizliği yapacak olan firmaların doğru tercih edilmesi gerekir. Alanında uzman olan şahıs veya firmalar dış cephenin yapıldı malzemeye, bina yüksekliğine, konuşan kirin cinsine göre ön fizibilite çalışması yaptıktan sonra kullanılacak olan temizlik malzemesine temizlik yöntemine karar vermektedir.

Dış cephe cam temizliği kesinlikle uzmanlık gerektiren ve iş güvenliği kurallarına göre yapılması gereken bir uygulamadır. Dış cephe temizliği yapılan binalar her zaman ilk günkü gibi yeni ve temiz göreceklerdir. Camlı dış cepheler ofis, iş yeri veya evlerde kirli bir görünüme sahip olduğunda buraya kullanan insanların ruh ve fizik sağlığı açısından olumsuz etki yapacaktır.

Dış Cephe Temizliğinde Kullanılan Temizlik Ürünleri

Öncelikle dış cephe cam temizliği yapılırken buraların doğal görünümüne zarar vermeyen ve üzerinde bulunan kir ve tozları ortadan kaldıracak ürünler kullanılmalıdır. Yüzey temizliği için kullanılan özel kimyasallar sökücü ve çözücü maddeler, camsil, mikrofiber bez, pelüş fırça gibi ürünler kullanılmalıdır. Kesinlikle kullanılacak kimyasalların yapacağı etkiler hesaplandıktan sonra kullanılması gerekir. Alanında uzman ve deneyimli kişiler dış cephe malzemesine göre bu ürünleri belirlemektedirler. Dış cephe temizliği yaparken iş sağlığı ve iş güvenliği kurallarına uyulması zorunludur.

Aksi halde telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkar. Dış cephe cam temizliği ne yapacak olan kişiler gerekli ve yeterli bilgi birikimine sahip olduklarına dair ilgili kurumlardan almış oldukları belgelere sahip olmalılar. Dış cephe temizlik işlemi basite indirgenecek bir konu değildir.

Dış Cephe Temizliğinde Kullanılan Yöntemler

Dış cephe cam temizliği basınçlı su kullanılarak, farklı etkilere sahip kimyasallar kullanılarak ve yumuşak temizleme olmak üzere farklı yöntemler kullanılmaktadır. Yüksek basınç altında suyun püskürtülmesi ile dış cephe üzerinde bulunan ağır kirlerin çıkarılmasında kullanılan etkili bir yöntemdir. Yüksek basınçlı suyla çıkamayacak derecede kirlenmiş olan cam yüzeyler öncesinde kimyasal uygulaması yapıldıktan sonra basınçlı su püskürtülerek temizliği yapıldığında daha etkili sonuçlar ortaya çıkacaktır. Bu temizlik yöntemi kullanıldıktan sonra mikro fiber bez kullanılarak kurulama işlemi yapılmadığında cam yüzeylerde leke veya kireçlenme meydana gelebilmektedir. Yumuşak temizleme yönteminde ise yumuşak kıllara sahip fırçalar kullanarak ovalama işleminden sonra durulama işlemine tabi tutarak yapılan temizlik yöntemidir.

Özellikle cam yüzeylere sahip dış cepheler uzun süreler temizlenmediği zaman oluşan kirler çok zor işlemler sonucunda çıkmaktadır. Bundan dolayı düzenli aralıklarla dış cephe cam temizliği yapılmalı uygun kimyasallar kullanılarak parlatma ve cilalama işlemlerine tabi tutulmalıdır. Bu işlemler vinç, platform, endüstriyel dağcı ekipmanları kullanılarak yapılmaktadır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir